Evropští zákonodárci odhlasovali zrušení práva veta členských států v rámci nejnovějšího uchvácení moci v EU

Evropští zákonodárci

Evropští zákonodárci ve středu schválili plány na zrušení práva národního veta pro členské státy EU, což je poslední pokus Bruselu o odebrání kontroly národním vládám.

Celkem 291 europoslanců podpořilo návrh předložený „Verhofstadtovou skupinou“, skupinou europoslanců vedenou arcifederalistou Guyem Verhofstadtem, na změnu smluv o Evropské unii ve prospěch větší centralizace a omezení suverenity členských států.

Hlasování bylo schváleno jen těsnou většinou pouhých 17 hlasů poté, co frakce konzervativních parlamentních skupin vyjádřila proti tomuto kroku značný odpor.

V úterní plenární rozpravě Verhofstadt prohlásil, že práva veta využily členské státy rozčarované z vývoje Evropské unie k tomu, aby blok „vydíraly“, čímž si chabě rýpl do Maďarského premiéra Viktora Orbána, který odmítl podpořit pozměňovací návrhy Evropské unie ke společnému rozpočtu bloku na další financování válečného úsilí na Ukrajině.

V reakci na to bývalý spoluzpravodaj Verhofstadtovy skupiny, Polský europoslanec Jacek Saryusz-Wolski, obvinil federalisty v Evropském parlamentu ze snahy „přeměnit EU v superstát“ a pokračoval ve svém odporu k plánům, které nastínil v nedávném rozhovoru pro Remix News.

Saryusz-Wolski odstoupil z pracovního výboru vedeného Verhofstadtem na protest proti přípravě plánu, který by posílil politizaci Evropské komise, dal eurokratům výhradní pravomoc v některých otázkách včetně životního prostředí, vzdělávání a veřejného zdraví a odstranil nutnost jednomyslnosti členských států v klíčových oblastech politiky.

Polský europoslanec označil tento krok za „tichý puč s komunistickými kořeny.“

Místopředseda skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR) Rob Roos dal středeční hlasování do kontrastu s Nizozemskými volbami, které se konají ve stejný den, a na X. napsal: „Dnes se v Nizozemsku koná svátek demokracie, ale ve Štrasburku je naše demokracie pohřbívána.“

„Většina Evropského parlamentu právě odhlasovala zrušení Nizozemského práva veta v mnoha oblastech. Volte stranu, která naše veto hájí!“ dodal.

Rezoluce ve skutečnosti mění jen málo. Umožňuje nahlédnout do konsensu parlamentu, ale změna smlouvy nakonec zůstává záležitostí, na níž je nutná jednomyslnost vlád členských států.

Maďarsko a Polsko, a to i pod vedením potenciální liberální vlády Donalda Tuska, jsou nadále proti těmto plánům a několik dalších zemí vyjádřilo značné obavy z toho, co mnozí kritici považují za další uchopení moci, které bude sloužit zájmům větších členských států a přenese další suverenitu z hlavních měst členských států do Bruselu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x