Ve svém vzdorovitém prohlášení Trump uvedl, že obvinění je součástí „honu na čarodějnice“ a představuje „politické pronásledování a ovlivňování voleb na nejvyšší úrovni v historii.“

Donald Trump

Bývalý republikánský prezident USA Donald Trump byl ve čtvrtek obviněn velkou porotou na Manhattanu na základě obvinění vznesených okresním prokurátorem podporovaným Georgem Sorosem. Tato zpráva následuje tvrdě po zprávě, že si velká porota měla vzít měsíční přestávku, což by mohlo obvinění odsunout.

Trump ve vzdorovitém prohlášení uvedl, že obvinění je součástí „honu na čarodějnice“ a představuje „politické pronásledování a ovlivňování voleb na nejvyšší úrovni v historii.“

Naznačil, že tento krok by se „Joeovi Bidenovi mohutně vymstil“, a prohlásil, že jeho hnutí a naše strana „vyhodí všechny tyto křivácké demokraty z úřadu, abychom mohli znovu učinit AMERIKU VELKOU.“

Velká porota na Manhattanu odhlasovala obvinění bývalého prezidenta v souvislosti s údajnými platbami za mlčení pornoherečce Stephanii Cliffordové, známé jako „Stormy Daniels“, během jeho prezidentské kampaně v roce 2016.

Trumpův právník Michael Cohen dal Cliffordové během kampaně 130 000 dolarů, aby mlčela o aféře, kterou s Trumpem údajně měla před deseti lety. Trump popřel, že by k aféře někdy došlo, a dokonce i Cliffordová v roce 2018 uvedla, že k aféře nikdy nedošlo, i když později to opět zpochybnila. Ačkoli nyní Cohen obviňuje Trumpa z organizování úplatku, podle dopisu z roku 2018, který získal deník Daily Mail, Trump dříve uvedl, že mu platbu Cliffordové neuhradil.

Ačkoli konkrétní obvinění proti Trumpovi zatím nebyla veřejně odhalena, naznačuje se, že se týkají obvinění, že Trump neoprávněně nárokoval úplatek Cliffordové jako právní výdaj.

Navzdory chabým důkazům se okresní prokurátor Alvin Bragg údajně pokouší Trumpa stíhat s využitím bezprecedentní právní teorie, která by případný přestupek za falšování obchodních záznamů změnila v trestný čin porušení pravidel financování volební kampaně.

Bragg se dříve chlubil tím, že během svého působení v úřadu newyorského generálního prokurátora podal více než sto žalob proti Trumpovi, a údajně obdržel příspěvek ve výši 1 milionu dolarů na kampaň od levicové skupiny Color of Change PAC, kterou financuje významný levicový mega dárce George Soros.

Obvinění nesouvisí s předchozími obviněními demokratů týkajícími se údajného Trumpova spolčení s Ruskem ve volbách v roce 2016, jeho údajného držení tajných dokumentů nebo údajného podněcování k násilí 6. ledna 2021.

Trump je prvním bývalým americkým prezidentem, který byl obviněn z trestného činu.

Tato bezprecedentní zpráva přichází poté, co Trump 18. března oznámil své nadcházející zatčení v dvoudílném příspěvku na sociální síti Truth Social, v němž odsoudil stav národa a vyzval své příznivce k protestům.

Trump uvedl, že jeho tehdy hrozící obvinění bylo politicky motivované a dokazuje, že se Spojené státy pod vedením radikálních levičáků staly podobnou zemí třetího světa.

Plné dopady jeho obvinění z 30. března se teprve projeví. Očekává se, že zapečetěné obvinění bude v nadcházejících dnech rozpečetěno.

Po Trumpově oznámení napsal republikánský poslanec Jim Jordan, předseda justičního výboru Sněmovny reprezentantů, dopis Braggovi, v němž požadoval odpovědi ohledně toho, co označil za „bezprecedentní zneužití prokurátorských pravomocí“, a tvrdil, že obvinění byla proti Trumpovi vznesena v již starém případu pouze z důvodu jeho prezidentské kandidatury.

Podle Jordana dostupná fakta naznačují, že Braggovo stíhání Trumpa je „motivováno politickými kalkulacemi“, a vyžaduje tak „kontrolu ze strany Kongresu.“

Manhattanský úřad státního zástupce Jordanovi dopis vrátil a prohlásil, že se nenechá „zastrašit snahami o podkopání soudního procesu.“

Jordanův dopis přišel poté, co předseda Sněmovny reprezentantů GOP Kevin McCarthy označil Trumpovo tehdy hrozící obvinění za „nehorázné zneužití moci“ a dále Bragga označil za „radikálního státního zástupce, který nechává násilné zločince na svobodě, zatímco se snaží o politickou pomstu vůči prezidentu Trumpovi.“

McCarthy rovněž slíbil, že postaví kongresové výbory, aby vyšetřily, zda federální dolary nebyly použity k „rozvrácení naší demokracie zasahováním do voleb politicky motivovaným stíháním.“

Není to zdaleka poprvé, co se Trumpovi dostalo bezprecedentního zacházení ze strany politických protivníků.

Poté, co političtí odpůrci špehovali Trumpovu prezidentskou kampaň v roce 2016, demokratičtí zákonodárci podali na Trumpa během jeho prezidentství dvakrát žalobu na impeachment, jednou kvůli údajnému zneužití pravomocí, když v roce 2019 požádal ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského, aby vyšetřil zahraniční obchodní transakce Joea Bidena a jeho rodiny, a podruhé v roce 2021 za údajné podněcování vzpoury 6. ledna v americkém Kapitolu. V obou případech byl Trump americkým Senátem zproštěn viny.

Po nepokojích 6. ledna byl Trump také všeobecně vykázán z nesčetných sociálních médií včetně YouTube, Facebooku a Twitteru. Cenzura nakonec Trumpa přiměla ke spuštění vlastní platformy sociálních médií Truth Social.

V loňském roce provedla FBI razii v Trumpově domě Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě, kde hledala údajně špatně zpracované tajné dokumenty. Trump prohlásil, že dotyčné dokumenty již byly odtajněny a že s FBI v době před razií plně spolupracoval.

Ačkoli předpovědi týkající se Trumpova obvinění vyvolaly odpor republikánů, kteří tvrdí, že jde o bezprecedentní zneužití moci, někteří pozorovatelé předpovídají, že ve skutečnosti z dlouhodobého hlediska poslouží k posílení jeho prezidentských ambicí, protože zatčení zřejmě přispěje k pokračujícím důkazům, že Trump představuje existenční hrozbu pro aktéry „Deep State“, kteří se již dlouho snaží ukončit jeho vliv.

Nový generální ředitel Twitteru a zastánce svobody slova Elon Musk, jehož nová politika této sociální mediální platformy vedla v loňském roce k obnovení Trumpova účtu na Twitteru, se krátce po Trumpově oznámení, že očekává své zatčení, vyjádřil, že akce proti Trumpovi nakonec povede k jeho „znovuzvolení v drtivém vítězství.“

Ve čtvrtek floridský republikánský guvernér Ron DeSantis prohlásil, že nebude asistovat při vydání Trumpa z jeho floridského domova do New Yorku k jeho obvinění.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj