Detekce grafenu ve vakcínách proti COVID-19

Prof. Dr. Pablo Campra

Představujeme zde náš výzkum přítomnosti grafenu ve vakcínách proti COVID-19. Provedli jsme náhodný screening nanočástic podobných grafenu viditelných v optickém mikroskopu v sedmi náhodných vzorcích lahviček od čtyř různých výrobců a spojili jsme snímky s jejich spektrálními signaturami vibrací RAMAN.

Prof. Dr. Pablo Campra

Touto technikou, nazývanou micro-RAMAN, jsme byli schopni určit přítomnost grafenu v těchto vzorcích po prověření více než 110 objektů vybraných pro jejich vzhled podobný grafenu pod optickým mikroskopem. Z nich byla vybrána skupina 28 objektů, a to díky kompatibilitě obrazů i spekter s přítomností derivátů grafenu na základě shody těchto signálů se signály získanými ze standardů a vědecké literatury.

Identifikaci struktur oxidu grafenu lze považovat za průkaznou u 8 z nich, a to díky vysoké spektrální korelaci se standardem. U zbývajících 20 objektů vykazují snímky spojené s Ramanovými signály velmi vysokou míru shody s neurčenými grafenovými strukturami, které se však liší od zde použitého standardu.

Tento výzkum zůstává otevřený a je k dispozici vědecké komunitě k diskusi. Vyzýváme nezávislé výzkumné pracovníky, kteří nejsou ve střetu zájmů a nespolupracují s žádnou institucí, aby provedli širší protianalýzu těchto produktů a dosáhli tak podrobnějších znalostí o složení a potenciálním zdravotním riziku těchto experimentálních léčiv, přičemž připomínáme, že grafenové materiály mají potenciální toxicitu pro člověka a jejich přítomnost nebyla deklarována v žádném povolení k mimořádnému použití.

Kliknutím sem si můžete přečíst celou studii

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x