DeSantis: Ochrana Ukrajiny není klíčovým zájmem USA

Ron DeSantis

Floridský guvernér Ron DeSantis ostře rozdělil republikány, kteří jsou odhodláni bránit Ukrajinu před ruskou vojenskou operací, a v prohlášení zveřejněném v pondělí večer uvedl, že ochrana hranic evropské země není klíčovým zájmem USA a že by se politici měli raději soustředit na domácí záležitosti.

Ron DeSantis

Podle NYT se DeSantis svým prohlášením zařadil po bok bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa, který je stranickým favoritem.

Místo, které si DeSantis pro svůj výrok k významné zahraničněpolitické otázce vybral, prozradilo téměř tolik jako výrok samotný, neboť poznámka byla zveřejněna během pořadu „Tucker Carlson Tonight“ na stanici Fox News. DeSantisovo prohlášení bylo odpovědí na dotazník, který moderátor Carlson minulý týden rozeslal všem významným potenciálním republikánským kandidátům na prezidenta, a rovná se DeSantisovu přiznání, že se na kandidatuře pracuje.

DeSantis se v Carlsonově pořadu distancoval od republikánů, kteří tvrdí, že problém Bidenovy ukrajinské strategie spočívá v tom, že je nedostatečná. Dal jasně najevo, že Biden dělá příliš mnoho bez jasného cíle a podniká kroky, které riskují podnícení konfliktu mezi USA a Ruskem.

„I když mají Spojené státy mnoho životně důležitých národních zájmů – zabezpečení našich hranic, řešení krize připravenosti naší armády, dosažení energetické bezpečnosti a nezávislosti a kontrola ekonomické, kulturní a vojenské moci Komunistické strany Číny – další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem mezi ně nepatří,“ uvedl DeSantis v prohlášení, které Carlson přečetl ve svém pořadu.

DeSantis se shoduje s Trumpovými názory na Ukrajinu
Pokud jde o ukrajinskou strategii, DeSantis nyní souhlasí s Trumpem. Carlsonův dotazník vyplnil i předchozí prezident.

Trump opět reagoval slovy, že „obě strany jsou unavené a připravené uzavřít dohodu“ a že „smrt a ničení musí okamžitě skončit.“ Trump již prohlásil, že v případě vyjednané dohody by Rusku umožnil „převzít“ části Ukrajiny.

Republikáni v Kapitolu stále častěji používají ke kritice Bidena linii „prázdného šeku“, přičemž se nezdá, že by se vzdávali Ukrajiny. DeSantis naopak zašel ještě dál a prohlásil, že si nemyslí, že by americký prezident měl upřednostňovat obranu Ukrajiny a vyloučil konkrétní zbraně.

„Stroje F-16 a rakety dlouhého doletu by tedy neměly být na stole,“ dodal. „Tyto kroky by znamenaly riziko explicitního zatažení Spojených států do konfliktu a přiblížení se k horké válce mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi světa. Toto riziko je nepřijatelné.“

Z DeSantisovy poznámky kapalo sarkastické opovržení vůči politikům, kteří se domnívají, že odstranění Putina od moci je jedinou cestou, jak „zmírnit utrpení ukrajinského lidu“, píše NYT.

Řekl, že „politika ‚změny režimu‘ v Rusku by značně zvýšila sázky v konfliktu a zvýšila pravděpodobnost použití jaderných zbraní.“ Podle NYT by taková politika ani nezastavila smrt a devastaci války, ani by nevytvořila v Kremlu proamerického, madisonovského konstitucionalistu.

DeSantis dodal: „Nemůžeme upřednostňovat intervenci v eskalující zahraniční válce před obranou naší vlastní vlasti, zejména když desítky tisíc Američanů každoročně umírají na následky narkotik pašovaných přes naše otevřené hranice a náš zbrojní arzenál, který je pro naši vlastní bezpečnost rozhodující, se rychle vyčerpává.“

Podle NYT se DeSantis, který zatím oficiálně neoznámil, že se bude ucházet o prezidentský úřad, od začátku války na Ukrajině většinou vyhýbá konkrétním rozhovorům o Ukrajině.

Minulý měsíc DeSantis v pořadu Fox & Friends vyjádřil vážné výhrady k politice Joea Bidena vůči Ukrajině, včetně potenciálního „zástupného konfliktu“ s Pekingem a otevřené války bez zjevného strategického cíle.

„No, oni mají fakticky politiku prázdných šeků bez jasně stanoveného strategického cíle a tyto věci mohou eskalovat. A nemyslím si, že je v našem zájmu, abychom se zapojili do zástupné války s Čínou, abychom se angažovali kvůli věcem, jako je pohraničí nebo Krym,“ řekl DeSantis.

„Takže si myslím, že by bylo vhodné, aby určili, jaký je strategický cíl, kterého se snaží dosáhnout. Ale jen tak říkat, že je to neomezený bianko šek, to je nepřijatelné,“ dodal.

Na jiném místě svého vystoupení DeSantis přiznal, že Rusko nepředstavuje skutečnou hrozbu.

Dodal, že ochota Ruska a zřejmě i Číny angažovat se na Ukrajině je přímým důsledkem „slabosti“ Bidenovy administrativy.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenio
Host
Zdenio
1 rok před

YouTube – Martin Koller – Rusko nemá kam ustoupit a bude bojovat.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x