Francie odmítá stáhnout armádu z bývalé kolonie Niger

francouzská armáda

Francie zdůraznila svůj závazek dodržovat pět paktů o vojenské spolupráci s Nigerem, neboť tyto dohody byly uzavřeny s legálními orgány Západoafrické republiky. Tento postoj se nemění, přestože nově ustavená junta v bývalé kolonii naléhá na zrušení těchto dohod.

francouzská armáda

„Francie připomíná, že právní rámec její spolupráce s Nigerem v oblasti obrany je založen na dohodách uzavřených s legitimními Nigerskými orgány,“ uvedlo v pátečním prohlášení Francouzské ministerstvo zahraničí. „Ty jediné Francie a celé mezinárodní společenství uznává.“

Toto prohlášení je reakcí na čtvrteční prohlášení Amadoua Abdramaneho, mluvčího vojenských pučistů, kteří odstavili od moci demokraticky zvoleného Nigerského prezidenta Mohammada Bazouma. Junta oznámila jednostranné vypovězení vojenských paktů s Francií, předchozím koloniálním vládcem země.

Abdourahamane Tchiani, který dříve stál v čele Nigerské prezidentské gardy, se dva dny poté, co jeho frakce úspěšně sesadila Bazoumovu vládu, prohlásil za vůdce přechodné vlády.

Pokud by byly vojenské dohody zrušeny, Francie by musela stáhnout přibližně 1 000 až 1 500 vojáků, kteří jsou v současnosti v Nigeru umístěni. Kromě toho je v Nigeru, regionu se značným geopolitickým významem vzhledem k bohatým nerostným zdrojům a společným hranicím se sedmi zeměmi, včetně Libye, Čadu a Nigérie, přítomen také malý kontingent vojáků Spojených států.

Niger, který je řazen mezi ekonomicky nejpostiženější země světa, obdržel od roku 2012 od Spojených států vojenskou pomoc ve výši přibližně 500 milionů dolarů, což představuje nejvyšší částku poskytnutou kterékoli zemi v okolí. V důsledku převratu, který se odehrál minulý týden, několik Západních zemí, které Nigeru poskytovaly pomoc, své iniciativy zastavilo. Zahraniční podpora tvoří přibližně padesát procent ročního rozpočtu Nigeru.

V pátek se k Západním zemím, které odstoupily od dohod uzavřených s bývalou Nigerskou vládou, přidalo i Nizozemsko. Nizozemsko prostřednictvím oficiálního prohlášení sdělilo, že nemá v úmyslu poskytovat podporu osobám odpovědným za provedení státního převratu. Místo toho Haag nastínil svůj záměr směřovat pomoc Nigeru prostřednictvím humanitárních iniciativ pod dohledem OSN nebo jiných mezinárodních orgánů.

Současně Paříž ve čtvrtek vyjádřila nesouhlas s rozhodnutím Nigeru pozastavit činnost Francouzských zpravodajských stanic France 24 a RFI. V prohlášení zveřejněném na oficiálních internetových stránkách ministerstva zahraničních věcí Francouzská vláda dále označila opatření junty, která omezila přítomnost Francouzských médií v zemi, za projev „autoritářské represe.“

Server The Intercept ověřil, že brigádní generál Moussa Salaou Barmou, velitel Nigerských sil pro zvláštní operace a klíčová postava probíhajícího převratu v Nigeru, absolvoval výcvik v armádě USA. Od roku 2008 se vojenští důstojníci vycvičení Spojenými státy podíleli na 11 převratech v západní Africe.

Francouzské ministerstvo zahraničí v sobotu dále oznámilo svůj závazek pomoci Západoafrickému regionálnímu bloku známému jako Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) v jeho úsilí zmařit úspěch vojenského převratu. Catherine Colonna, ministryně pro Evropu a zahraniční věci, zdůraznila, že vůdci puče mají čas do neděle, aby se vzdali kontroly, jinak je třeba s „velkou vážností přistupovat k možnosti vojenského zásahu v Nigeru pod vedením ECOWAS.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
1 rok před

Veškeré nerostné bohatství Nigeru zestátnit. Další práce pro Wagnera.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x