Bulharsko odmítá poslat zbraně na Ukrajinu a připojuje se k neutrálnímu postoji Maďarska a Rakouska

Rumen Radev

Po Rakousku a Maďarsku se k menšinové skupině zemí Evropské unie, které odmítají posílat zbraně na Ukrajinu, přidalo také Bulharsko.

Rumen Radev

Bulharsko prohlásilo, že se nebude účastnit programu společného nákupu munice EU, ani nebude dodávat Ukrajině stíhačky nebo tanky, uvádí Euronews. Bulharský prezident Rumen Radev je pod obrovským tlakem opozičních stran, ale prohlásil, že si za svým postojem stojí.

„Bulharsko nepodporuje a nepodílí se na společném nákupu munice pro Ukrajinu. Budeme však podporovat úsilí o obnovení míru. Dokud bude u moci prozatímní vláda, Bulharsko neposkytne Ukrajině své stíhací letouny, protiletadlové raketové systémy, tanky a další vybavení,“ uvedl Radev.

Koncem ledna maďarský ministr obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky a jeho rakouská kolegyně Klaudia Tannerová v Budapešti prohlásili, že ani jedna ze zemí nenabídne Ukrajině žádnou vojenskou pomoc, aby „zabránila další eskalaci.“

Ačkoli mnoho západních spojenců obviňuje Maďarsko, že se ve válce staví na stranu Ruska na základě svého pevného postoje neposílat na Ukrajinu zbraně, premiér Viktor Orbán loni v prosinci prohlásil, že jeho vláda je prostě na straně Maďarů.

„Jsme promaďarští,“ řekl Orbán v rozhovoru pro deník Magyar Nemzet.

„V rusko-ukrajinské válce jsme na straně Maďarů.“

Orbán argumentoval, že pro jeho vládu je sice důležité, že Rusko nepředstavuje bezpečnostní hrozbu, ale pokračující hospodářské vztahy jsou zásadní nejen pro Maďarsko, ale i pro celou evropskou ekonomiku.

„Odpověď na otázku, zda jsme na správné či špatné straně dějin, zní: jsme na maďarské straně dějin. Podporujeme Ukrajinu a pomáháme jí, je v našem zájmu zachovat suverénní Ukrajinu a je v našem zájmu, aby Rusko nepředstavovalo bezpečnostní hrozbu pro Evropu, ale není v našem zájmu vzdát se všech hospodářských vztahů s Ruskem. Na tyto otázky se díváme maďarskými brýlemi, ne brýlemi někoho jiného,“ prohlásil Orbán.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x