Bidenova administrativa vyhrožuje válkou Číně, zatímco stupňuje válku proti Rusku

válka proti Rusku

Americký prezident Joe Biden v sobotu podepsal zákon, který schvaluje výdaje ve výši 40 miliard dolarů, z velké části na zbraně a další pomoc Ukrajině.

válka proti Rusku

Před měsícem činila vojenská pomoc USA Ukrajině za Bidenovy vlády 4 miliardy dolarů. Biden škrtem pera rozšířil americký závazek vůči konfliktu desetinásobně.

Ale sotva zaschl inkoust na poslední dodávce zbraní, Washington pokračoval v další eskalaci konfliktu. V pondělí americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil, že USA poskytnou Ukrajině protilodní střely Harpoon prostřednictvím prostředníka, Dánska. Harpoon je standardní protilodní výzbroj amerického námořnictva, která je schopna potopit velké válečné lodě.

V pátek poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Geraščenko na Twitteru napsal, že

„USA připravují plán na zničení ruské černomořské flotily“ jako součást „plánu na odblokování přístavů“. Dále uvedl, že „se projednávají dodávky výkonných protilodních zbraní (Harpoon a námořní úderné rakety s doletem 250-300 km).“

Pentagon v reakci na to oficiálně popřel, že by USA aktivně plánovaly operace na zničení ruského námořnictva v Černém moři. Z pondělního oznámení však jasně vyplývá, že se právě takovou operací zabývá. USA se již minulý měsíc přímo podílely na potopení vlajkové lodi ruské flotily Moskva.

Jako obvykle je vojenská eskalace ze strany Spojených států doprovázena propagandistickou palbou. V tomto případě apologeti amerického imperialismu prohlašují, že větší zapojení do vojenských operací v Černém moři je diktováno potřebou otevřít přístavy pro celosvětové dodávky potravin.

Deník Washington Post zveřejnil úvodník s názvem „Putin nechává hladovět miliony lidí na celém světě.“ V závěru se píše: „Vzhledem k tomu, že 20 milionů tun obilí a kukuřice právě teď leží ve skladech v ukrajinských přístavech, může zbytek světa udělat už jen velmi málo. Putinova válka je na pokraji toho, aby se stala Putinovým globálním hladomorem.“

Pokrytectví deníku Post je až zarážející. Spojené státy jsou předním světovým praktikujícím hráčem, který používá hladomor jako „zbraň“ zahraniční politiky. V roce 1974 ministr zemědělství Earl Butz prohlásil: „Potraviny jsou zbraň. Je to nyní jeden z hlavních nástrojů naší vyjednávací soupravy.“ V prosinci 1980 řekl John Block, Reaganův ministr zemědělství, novinářům: „Všichni jsme se snažili, abychom se stali „zbraněmi“: „Věřím, že potraviny jsou největší zbraní, kterou máme.“

Mezi příklady, kdy USA použily hladomor jako zbraň, patří zastavení potravinové pomoci Chile v roce 1973 v rámci úspěšného úsilí o svržení vlády Salvadora Allendeho a omezení potravinové pomoci Bangladéši v roce 1974 během rozsáhlého hladomoru, aby zemi potrestaly za obchodování s Kubou.

Americké sankce na potraviny a léky dovážené Irákem v 90. letech 20. století přispěly k úmrtí statisíců lidí, kterému se dalo předejít, zatímco americké sankce proti Íránu vedly k prudké inflaci cen potravin, což podle jedné studie znamená, že „dodržování zdravé stravy se pro většinu Íránců stalo obtížnějším.“

Pokud jde o současnou potravinovou krizi, zásadní odpovědnost nesou USA a mocnosti NATO, které současný konflikt vyprovokovaly a na každém kroku se snažily zmařit snahy o vyjednání řešení války.

Získání kontroly nad Černým mořem je zásadním válečným cílem USA. Tato vodní cesta spojuje Evropu, Rusko a Blízký východ. Nejenže obsahuje kritické zásoby ropy a zemního plynu, ale slouží také jako uzlový bod pro ropovody spojující Evropu a Asii.

I když Spojené státy stupňovaly válku s Ruskem, Biden otevřeně hrozil válkou s Čínou, nejlidnatější zemí světa a její druhou největší ekonomikou.

Při projevu na tiskové konferenci v Japonsku byl Biden dotázán: „Jste ochoten se vojensky zapojit do obrany Tchaj-wanu, pokud k tomu dojde?“

Biden odpověděl: „Ano… Takový závazek jsme přijali.“

Navzdory snahám médií prezentovat Bidenovu poznámku jako přeřeknutí nebo „lapsus“ je skutečnost taková, že Bidenova poznámka odpovídá názorům předních představitelů americké zahraniční politiky.

Richard Haass, předseda Rady pro zahraniční vztahy, na Twitteru napsal: „Je to potřetí, co se @potus vyslovil pro strategickou jasnost v otázce Tchaj-wanu, a potřetí, co se to zaměstnanci Bílého domu snažili odvolat. Lepší je přijmout to jako nový postoj USA.“

Haass podpořil Bidenovo prohlášení, že by USA měly jít do války s Čínou kvůli Tchaj-wanu, a prohlásil: „‚Ukrajinský model‘ je pro Tchaj-wan neadekvátní. Tchaj-wan je ostrov, který nelze snadno zásobovat. Navíc místní partneři a spojenci v Asii chtějí přímou intervenci USA. Navíc Tchaj-wan není zdaleka tak silný jako Ukrajina. Přímá vojenská účast USA by tedy byla nezbytná pro obranu proti Číně.“

USA vyprovokovaná válka proti Rusku na Ukrajině již zabila desítky tisíc lidí a miliony vyhnala z domovů. Válka proti Číně, kterou Biden hrozí, by proměnila celý asijsko-pacifický region, nejlidnatější oblast světa, ve válečnou zónu s ničivými a nedozírnými následky.

Dalekosáhlé plány na vojenskou eskalaci byly připraveny dlouho předtím, než se Biden dostal do Bílého domu. V roce 2020 publikoval Biden v časopise Foreign Affairs článek s názvem „Záchrana americké zahraniční politiky po Trumpovi.“

Biden přislíbil, že „abychom mohli čelit ruské agresi, musíme udržovat vojenské schopnosti aliance v pohotovosti.“ Zároveň musí Spojené státy „přitvrdit vůči Číně“, napsal. „Nejúčinnějším způsobem, jak čelit této výzvě, je vybudovat jednotnou frontu amerických spojenců a partnerů, která bude Číně čelit.“

Tyto plány se omezily na odborný zahraničněpolitický tisk, který četli zasvěcenci z Beltwaye, a Bidenovy plány na vyvolání války s Ruskem a Čínou nehrály v jeho apelu na voliče prakticky žádnou roli. Místo toho se Biden veřejně zavázal ukončit „věčné války.“

Ve skutečnosti bylo Bidenovo stažení z Afghánistánu přesunem amerických sil v rámci příprav na eskalaci konfliktu USA s Ruskem a Čínou.

V roce 2020 varoval Světový socialistický web:

„Bidenova/Harrisové vláda neotevře nový úsvit americké hegemonie. Pokus o prosazení této hegemonie bude spíše probíhat prostřednictvím bezprecedentního násilí. Pokud se dostane k moci – s podporou sestavy reakcionářů zodpovědných za nejhorší zločiny 21. století -, bude odhodlána k rozsáhlému rozšíření války.“

Tato varování se potvrdila. Armáda Spojených států již léta systematicky zdůrazňuje své plány na vedení „velmocenského konfliktu“ s těmito dvěma zeměmi. Nyní již vypukla válka s Ruskem a Bidenovy komentáře jasně ukazují, že se administrativa systematicky připravuje na válku s Čínou.

Tyto konflikty hrozí přerůst ve světovou válku vedenou mezi mocnostmi s jadernými zbraněmi, která ohrožuje Evropu, Asii, Severní Ameriku a vlastně celou lidskou civilizaci.

Válečné plány Bidenovy administrativy vyjadřují neutuchající snahu amerického imperialismu zvrátit svůj relativní hospodářský úpadek vojenskými prostředky.

Krize vyvolaná válkou však přivádí pracující na celém světě do boje proti rostoucím životním nákladům a snahám vládnoucích tříd donutit pracující, aby za krizi zaplatili. Toto celosvětové hnutí dělnické třídy poskytuje sociální základnu pro boj za odvrácení nové světové války a zastavení katastrofy ohrožující lidstvo.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x