Přichází kolaps? Papež František nařídil Svatému stolci převést veškerý majetek do Vatikánské banky

Papež František

Naráží papež František na ekonomický krach epických rozměrů? Nařídil Svatému stolci, aby do 1. října převedl veškerý svůj majetek do Vatikánské banky.

Papež František

To znamená, že na splnění papežových požadavků zbývá jen něco málo přes týden. Svatý stolec, který je ústřední správou římskokatolické církve a spadá pod biskupskou jurisdikci papeže jako vůdce katolické církve a římského biskupa, dostal příkaz 30. srpna.

V dokumentu známém jako „rescriptum“ neboli přepis, který byl vydán 30. srpna, papež František nařídil, aby finanční a likvidní aktiva Svatého stolce, která jsou uložena v jiných bankách, byla do 30 dnů od 1. září převedena do Vatikánské banky. Papežovo rescriptum zároveň sloužilo jako právní dokument s „povahou autentického výkladu“ některých ustanovení ústavy Římské kurie, ústředního a vedoucího správního orgánu Svatého stolce, který k tomu papeže zmocňuje.

Právě tato možnost investovat bez souhlasu vyšších orgánů vedla k tomu, že bývalý vatikánský kardinál státní sekretář přímo investoval do budovy v Londýně, která je v současnosti středem korupčního procesu. Výsledkem zpackaného obchodu byla pro Vatikán ztráta více než 140 milionů eur (138,8 milionu dolarů).

Podle výroční zprávy Institutu pro náboženská díla Vatikán v současnosti spravuje majetek v hodnotě přibližně 5,1 miliardy eur (5,05 miliardy dolarů) a v loňském roce dosáhl zisku 18 milionů eur (17,84 milionu dolarů). Při započtení zisku 50 milionů eur (49,56 milionu dolarů), který banka každoročně věnuje papeži na úhradu rozbujelé vatikánské byrokracie.

Má to něco společného s papežovým prohlášením, že svět je již ve třetí světové válce? Je to jen náhoda?

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x