WHO: Opičí neštovice vypátrali u homosexuálních mužů, kteří se účastnili rave akcí v Evropě

Opičí neštovice

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí 23. května potvrdila, že původcem nákazy opičími neštovicemi jsou homosexuální muži, kteří se účastnili rave akcí v Evropě. Nemocí bylo postiženo nejméně 200 osob.

Opičí neštovice

Dr. Rosamund Lewisová, která řídí výzkum neštovic v rámci WHO, uvedla: „V souvislosti s nákazou opicemi se objevilo několik nových případů: „Za posledních pět let jsme v Evropě zaznamenali několik případů, a to pouze u cestovatelů, ale toto je poprvé, kdy jsme zaznamenali případy v mnoha zemích najednou u lidí, kteří necestovali do endemických oblastí v Africe.“

V USA byly potvrzeny nejméně dva případy v New Yorku a v Massachusetts, třetí případ vyšetřují úřady na Floridě.

Samotný virus opičích neštovic není sexuálně přenosná infekce, ale WHO uvedla, že nedávný nárůst případů souvisí s pohlavními styky mužů s jinými muži. Organizace však upozornila, že se touto nemocí může nakazit kdokoli.

Andy Seale, který je poradcem WHO v oblasti HIV, hepatitidy a dalších pohlavně přenosných nemocí, uvedl, že sexuálním stykem se může šířit mnoho dalších nemocí, například kašel a nachlazení, ale neznamená to, že patří do kategorie pohlavně přenosných nemocí. Opičí neštovice, stejně jako chřipka, nejsou považovány za pohlavně přenosnou nemoc.

Většina známých případů v Evropě se sice vyskytla mezi muži, kteří mají sexuální kontakt s jinými muži, ale kdokoli se může nakazit při těsném kontaktu s nakaženou osobou, jejím oblečením nebo dokonce prostěradlem. Podle vědců bude obtížné zjistit, zda je příčinou šíření sexuální styk, nebo pouze blízký kontakt.

Mike Skinner, virolog z Imperial College London, řekl: „Sexuální aktivita ze své podstaty zahrnuje intimní kontakt, který by měl zvýšit pravděpodobnost přenosu, a to bez ohledu na sexuální orientaci osoby a způsob přenosu.“

Opičí neštovice se šíří na bujarých akcích v Evropě
Dr. David Heymann, který předsedal zasedání poradní skupiny WHO pro infekční nemoci, uvedl, že hlavní teorií vysvětlující šíření opičích neštovic je sexuální přenos na akcích pořádaných ve Španělsku a Belgii. Virus dosud nevyvolal rozsáhlé epidemie mimo Afriku, kde se endemicky vyskytuje u zvířat.

„Víme, že opičí neštovice se mohou šířit při těsném kontaktu s lézemi někoho, kdo je nakažený, a vypadá to, že sexuální kontakt nyní tento přenos zesílil,“ řekl.

„Je velmi pravděpodobné, že se někdo nakazil, objevily se u něj léze… a pak se při sexuálním nebo těsném fyzickém kontaktu rozšířil na další osoby,“ pokračoval Heymann a dodal, že tyto mezinárodní události rozšířily epidemii po celém světě, a to i do USA a dalších evropských zemí.

Andrea Ammonová, ředitelka Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, uvedla, že pravděpodobnost dalšího šíření viru prostřednictvím těsných kontaktů, jako jsou sexuální aktivity osob s více sexuálními partnery, je považována za vysokou.

To znamená výrazný odklon od typického způsobu šíření nemoci ve střední a západní Africe, kde se lidé nakazí hlavně od zvířat, jako jsou hlodavci a primáti.

Belgické úřady uvedly, že zavedou 21denní karanténu pro osoby, které se nakazily opičími neštovicemi. Podle vládní zprávy má Německo již čtyři potvrzené případy onemocnění, ke kterým došlo na španělských Kanárských ostrovech a v Berlíně.

Heymann upozornil, že se nejedná o podobné onemocnění jako wuhanský koronavirus. Lze ji zpomalit, protože se nešíří vzduchem a již existují vakcíny, které proti ní chrání.

Mezi příznaky opičích neštovic patří horečka, bolesti těla a vyrážka. Ačkoli jsou příbuzné viru pravých neštovic, mají obvykle méně závažný průběh a od pravých neštovic se odlišují zejména výskytem zduřelých lymfatických uzlin během symptomatické fáze. Následně se zduřelá vyrážka rozšíří na vnitřní stranu úst, ruce a nohy.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek
Host
Přemek
1 rok před

To je důsledek absence přirozené imunity u lidí postižených (nejen) sexuální dezorientací a praktikujících kult Baala. I vy máte možnost se ještě spasit příklonem k Lidství a Světlu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x