Biden minulý měsíc tajně vyslal ředitele CIA na „diplomatickou misi“ do Číny

CIA

Prezident Joe Biden minulý měsíc tajně vyslal šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) do Číny, aby se pokusil rozmrazit stále napjatější vztahy mezi oběma zeměmi.

CIA

Cesta ředitele CIA Williama Burnse do Pekingu byla nejvyšší návštěvou jakéhokoli člena Bidenovy administrativy od doby, kdy se obě země zapletly do sporu kvůli přeletu čínského špionážního balónu přes USA na začátku tohoto roku.

Přichází také v době, kdy mezi Čínou a USA narůstají vzájemné rozpory v otázkách, jako je Jihočínské moře, budoucnost demokratického a samosprávného ostrova Tchaj-wan a ruská speciální vojenská operace na Ukrajině.

Informace o Burnsově cestě do Číny pocházejí od nejméně pěti osob obeznámených se situací, které anonymně hovořily s Financial Times, včetně bývalého vrcholného diplomata často pověřovaného delikátními zahraničními misemi.

„Minulý měsíc odcestoval ředitel Burns do Pekingu, kde se setkal s čínskými protějšky a zdůraznil důležitost zachování otevřených komunikačních linek ve zpravodajských kanálech,“ uvedl jeden z amerických představitelů.

Jiný představitel tvrdil, že Burns se nemohl setkat s žádným čínským diplomatem a místo toho se věnoval pouze představitelům zpravodajských služeb.

Výsledky Burnsových jednání s čínskými představiteli zatím nejsou známy. Odhalení, že se tajně angažoval v Pekingu, však přichází v době, kdy Čína opakovaně a veřejně odmítala americké žádosti o setkání čínských a amerických představitelů na vysoké úrovni.

Minulý týden Čína odmítla žádost ministra obrany Lloyda Austina o setkání s jeho nově jmenovaným čínským protějškem, ministrem Li Shangfu, na okraj bezpečnostní konference v Singapuru, která se uskuteční koncem tohoto roku.

Bílý dům se také snaží obnovit cestu do Číny, kterou ministr zahraničí Antony Blinken zrušil kvůli incidentu s čínským špionážním balónem, ale Komunistická strana Číny zatím odmítla dát souhlas k jeho návštěvě.

Burnse posílá Biden pravidelně do celého světa
Biden opakovaně využíval Burnse jako svého zmocněnce pro vedení delikátních diplomatických misí, na kterých sám nemůže být viděn.

Ředitel CIA údajně v listopadu 2021 odcestoval do Moskvy, aby varoval Kreml před invazí na Ukrajinu. Koncem července 2022 se údajně také vydal do Kapitolu, aby se pokusil přesvědčit tehdejší předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, aby necestovala na Tchaj-wan.

„Jako zkušený diplomat a zároveň vysoký zpravodajský představitel má Burns jedinečnou pozici k tomu, aby se zapojil do dialogu, který může potenciálně přispět k cíli Bidenovy administrativy, jímž je stabilizace vzájemných vztahů a položení základního kamene,“ uvedla Bonnie Glaserová, expertka na Čínu z veřejněpolitického think tanku German Marshall Fund.

„Čínští představitelé ho znají jako důvěryhodného partnera. Uvítali by příležitost navázat s ním tiché zákulisní vztahy,“ uvedl Paul Haenle, bývalý ředitel pro Čínu v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu za vlády bývalých prezidentů George W. Bushe a Baracka Obamy. „Tiché, diskrétní jednání s Burnsem budou považovat za ideální příležitost.“

Pokračuje tím také dlouhá tradice, kdy administrativy Bílého domu využívají ředitele CIA pro citlivé diplomatické mise.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
11 měsíců před

USA je finančně na dně. Proto Biden shání po světě, kdo by pro USA „půjčil“ nějaké zlato.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x