Pentagon: Čína odmítá kontakt s americkou armádou

Lloyd Austin,General Mark Milley

Pokusy Pentagonu navázat kontakt s čínskou armádou byly v posledních měsících ignorovány nebo odmítnuty, prohlásil Ely Ratner, náměstek amerického ministra obrany pro otázky bezpečnosti v Indopacifiku.

Lloyd Austin,General Mark Milley

Ministr obrany Lloyd Austin „věří v důležitost otevřených komunikačních linek s ČLR [Čínskou lidovou republikou] a my jsme se snažili tyto otevřené komunikační linky vybudovat. Bohužel… když jsme navrhovali telefonáty, schůzky, dialogy, měli jsme s tím velké potíže,“ řekl Ratner během čtvrteční akce pořádané Centrem pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu.

Předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley spolu s velitelem amerického velitelství pro Indopacifik admirálem Johnem Aquilinem – a dalšími uniformovanými i civilními představiteli – požádali Peking o dialog, ale „tyto žádosti byly odmítnuty nebo na ně nebylo odpovězeno“, řekl.

„USA a ministerstvo obrany měly v této otázce vzájemné vojenské angažovanosti nataženou ruku, ale dosud jsme neměli konzistentně ochotné partnery,“ vysvětlil Ely Ratner.

Dialog mezi vojenskými představiteli obou zemí má zásadní význam, „aby se předešlo nesprávnému vnímání a kalkulacím a aby se krize nevymkly kontrole,“ zdůraznil představitel.

Posledním příkladem je žádost Pentagonu o jednání mezi Austinem a jeho čínským protějškem Li Shangfuem na fóru Shangri-La Dialogue, které se uskuteční příští týden v Singapuru, „na kterou nebylo tak či onak odpovězeno“, poznamenal Ratner.

Podle zprávy Financial Times Peking počátkem tohoto měsíce sdělil Washingtonu, že „existuje jen malá šance“, že by Li zasedl v Singapuru k jednání s Austinem kvůli sankcím uvaleným na čínského šéfa obrany kvůli jeho údajnému podílu na nákupu ruských moderních zbraní. Ratner však tvrdil, že tato omezení Liovi v žádném případě nebrání v jednání s jeho americkým protějškem. „Míč je v tuto chvíli na jejich straně,“ prohlásil.

Šéfové obrany USA a Číny naposledy jednali v listopadu na summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie v Kambodži. V té době byl čínským ministrem obrany Wej Feng-che. Austin a Li – který byl do své funkce jmenován v březnu – se dosud osobně nesetkali.

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem jsou velmi napjaté od loňského srpna, kdy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová navštívila samosprávný ostrov Tchaj-wan, který Čína považuje za součást svého území. Dále se zhoršily po únorovém incidentu s tzv. špionážním balónem. Washington tvrdil, že sestřelil čínské pozorovací letadlo nad svým územím, zatímco Peking uvedl, že šlo pouze o meteorologický balón, který omylem zabloudil do USA. Návštěva amerického ministra zahraničí Antonyho Blikena v Číně, která byla kvůli krizi odložena, se dodnes neuskutečnila.

Minulý týden se v rakouském hlavním městě Vídni uskutečnilo setkání nejvyššího čínského diplomata Wanga Yi a poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana. Podle Washingtonu se obě strany shodly, že únorový incident byl „nešťastný“, a zavázaly se „obnovit standardní, normální komunikační kanály.“ Čínští představitelé označili schůzku za „věcnou“ a dodali, že Peking bude „i nadále dobře využívat tento kanál strategické komunikace“, uvedla státní tisková agentura Xinhua.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
10 měsíců před

Ameračinům a Britům se nedá věřit ani kdyby přicházeli se srdcem na dlani. Nejspíš by to bylo srdce nějakého Ukrajince.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x