Bank of England přiznává, že masová migrace zvyšuje náklady na bydlení v Británii

britska libra

Bank of England přiznala, že masová migrace je hlavním faktorem rostoucích nákladů na nájemné v zemi, čímž ještě více zpochybnila tvrzení neoliberální inteligence, že neomezené migrační vlny vedou k hospodářské prosperitě.

V návaznosti na rozhodnutí Bank of England ponechat úrokové sazby na úrovni 5,25 % hlavní ekonom centrální banky Huw Pill odmítl myšlenku, že růst cen nájemného v Anglii je pouze funkcí měnové politiky, a poznamenal, že náklady jsou více ovlivněny nabídkou a poptávkou, přičemž se nestaví dostatek domů, aby se vyrovnaly s historickou úrovní migrace, kterou umožnila tzv. konzervativní vláda.

„Populace roste… Nájemné je do jisté míry odrazem faktorů nabídky a poptávky a odráží věci, které nemají nic společného s měnovou politikou,“ řekl Pill podle deníku The Telegraph.

Vrchní ekonom BoE poznamenal, že „poměrně velký nárůst imigrace“ je hnací silou této poptávky a vytváří další tlak na trh s bydlením, přičemž čistá migrace dosáhne v roce 2022 rekordních 745 000 osob.

„V této zemi skutečně nestavíme dostatek domů. A důvodem, proč v této zemi nestavíme dostatek domů nebo bytů, je z velké části to, že existuje mnoho problémů kolem plánování atd.

Takže dochází k omezení nabídky, které podle mého názoru pravděpodobně nepochází z měnové politiky, ale z jiných politických rozhodnutí… A zároveň tomu čelí – a v poslední době stále více – rostoucí poptávka.“

Tyto komentáře přicházejí v době, kdy neoliberální globalisté v Britské vládě v čele s Jeremym Huntem, který je odpůrcem Brexitu a zastáncem masové migrace, oslavují své ekonomické výsledky, které se většinou skládají z vysokých daní a mírných výdajových škrtů, když se Spojené království vymanilo z recese a po dvou čtvrtletích záporného růstu vzrostlo v prvním čtvrtletí roku o slabých 0,6 procenta.

„Bylo to několik obtížných let, ale dnešní údaje o růstu jsou důkazem, že se ekonomika poprvé od pandemie vrací do plného zdraví,“ uvedl šéf státní pokladny.

Vlády na celém světě sice často uvádějí národní HDP jako hlavní ukazatel ekonomické prosperity svých zemí, přesnější je však pohled na HDP na obyvatele, protože i když HDP na národní úrovni roste, průměrný jednotlivec může stále chudnout.

Podle výpočtů BBC ukazují nejnovější údaje Úřadu pro národní statistiku (ONS), že HDP na obyvatele byl po započtení inflace a růstu populace, který byl způsoben především masovou migrací, o 0,7 % nižší než v předchozím roce. Jinými slovy, průměrný Brit je o 100 liber chudší než před několika lety.

Na tento rozdíl upozornila zpráva think tanku Centre for Policy Studies (CPS) z tohoto týdne, podle níž se národní HDP Spojeného království v loňském roce zvýšil o 0,1 %, zatímco HDP na obyvatele klesl o 0,8 %. To bylo hluboko pod průměrem skupiny G7, který činil 1,2 procenta, a to i přesto, že Spojené království zaznamenalo druhou nejvyšší úroveň růstu populace způsobeného migrací.

„Pokud je rozsáhlá migrace, jakou jsme zaznamenali, pro ekonomiku skutečně tak skvělá, musíme si položit otázku, proč to nevidíme v údajích o HDP na obyvatele,“ poznamenal CPS.

Zpráva dále uvádí, že migrace nyní představuje přibližně 89 % nárůstu „bytového deficitu“ v Anglii o 1,34 milionu, který sleduje nepoměr mezi růstem počtu obyvatel a nedostatkem postavených domů, které by odpovídaly poptávce.

Vzhledem k tomu, že ani jedna z hlavních stran nemá příliš velkou chuť zvrátit trend masové migrace, je pravděpodobné, že se tento problém bude jen zhoršovat, neboť podle lednových prognóz ONS vzroste počet obyvatel Spojeného království do roku 2036 o dalších 10 % – převážně v důsledku migrace – a počet obyvatel se tak zvýší na téměř 74 milionů, což představuje nárůst o více než 6 milionů lidí oproti současnému stavu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x