Změna paradigmatu, kterou západní média ještě nepochopila: Ruský rubl znovu uveden na trh, navázán na zlato a komodity

gazprom moscow

Vzhledem k tomu, že ruská centrální banka právě zásadně změnila mezinárodní obchodní a měnový systém tím, že navázala ruský rubl na zlato i komodity, požádali mě novináři v Moskvě, abych napsal článek s otázkami a odpověďmi o tom, co tento vývoj znamená a jaké jsou důsledky těchto změn pro ruský rubl, americký dolar, cenu zlata a globální systém měn. Tento článek byl zveřejněn na internetových stránkách RT.com zde.

gazprom moscow

Vzhledem k tomu, že stránky RT.com jsou nyní blokovány a cenzurovány v mnoha západních zemích, jako je EU, Velká Británie, USA a Kanada, a vzhledem k tomu, že mnozí čtenáři nemusí mít přístup na stránky RT.com (pokud nepoužívají VPN), jsou mé otázky a odpovědi, které jsou v novém článku na RT.com, nyní zveřejněny zde v plném znění.

Kdo by si pomyslel, že občané západních zemí se „svobodou slova“ budou potřebovat VPN, aby si mohli přečíst ruský zpravodajský web?

Proč je stanovení pevné ceny zlata v rublech důležité?
Tím, že Ruská centrální banka nabídla ruským bankám odkup zlata za pevnou cenu 5000 rublů za gram, jednak navázala rubl na zlato, a protože se zlato obchoduje v amerických dolarech, stanovila spodní hranici ceny rublu ve vztahu k americkému dolaru.

Tuto vazbu můžeme vidět v akci od pátku 25. března, kdy Ruská banka oznámila pevnou cenu. Rubl se v té době obchodoval za cenu kolem 100 za americký dolar, ale od té doby posílil a blíží se k 80 za americký dolar. Proč? Protože zlato se na mezinárodních trzích obchoduje za cenu přibližně 62 USD za gram, což odpovídá (5000 / 62) = přibližně 80,5, a trhy a arbitrážní obchodníci to nyní vzali na vědomí, což vyhnalo kurz rublu vůči americkému dolaru výše.

Rubl má tedy nyní spodní hranici vůči americkému dolaru, pokud jde o zlato. Ale zlato má také takříkajíc podlahu, protože 5000 rublů za gram je 155 500 rublů za trojskou unci zlata a při podlaze RUB / USD kolem 80 to znamená cenu zlata kolem 1940 dolarů. A pokud se západní papírové trhy se zlatem LBMA / COMEX pokusí srazit cenu zlata v amerických dolarech níže, budou se muset pokusit oslabit i rubl, jinak se papírové manipulace projeví navenek.

Navíc, pokud s novou vazbou zlata na rubl bude rubl nadále posilovat (například kvůli poptávce vyvolané povinnými platbami za energie v rublech), projeví se to i v silnější ceně zlata.

Co to znamená pro ropu?
Rusko je největším světovým vývozcem zemního plynu a třetím největším vývozcem ropy. Právě teď vidíme, že Putin požaduje, aby zahraniční kupci (dovozci ruského plynu) museli za tento zemní plyn platit rubly. To okamžitě váže cenu zemního plynu na rubly a (kvůli pevné vazbě na zlato) na cenu zlata. Ruský zemní plyn je tedy nyní prostřednictvím rublu navázán na zlato.

Totéž lze nyní provést s ruskou ropou. Pokud Rusko začne požadovat platbu za vývoz ropy rubly, dojde k okamžitému nepřímému navázání na zlato (prostřednictvím pevného spojení rubl – zlato). Pak by Rusko mohlo začít přijímat zlato přímo jako platbu za svůj vývoz ropy. Ve skutečnosti lze tento postup aplikovat na jakékoli komodity, nejen na ropu a zemní plyn.

Co to znamená pro cenu zlata?
Tím, že hrají obě strany rovnice, tj. navázání rublu na zlato a následné navázání plateb za energie na rubl, Ruská banka a Kreml zásadně mění celé předpoklady fungování globálního obchodního systému a zároveň urychlují změny v globálním měnovém systému. Tato hradba kupujících, kteří hledají fyzické zlato, aby jím platili za skutečné komodity, by jistě mohla torpédovat a vyhodit do povětří trhy s papírovým zlatem na burzách LBMA a COMEX.

Pevná vazba mezi rublem a zlatem klade spodní hranici na kurz RUB/USD, ale také kvazi spodní hranici na dolarovou cenu zlata. Kromě toho je však hlavní událostí navázání zlata na platby za energie. Zatímco zvýšená poptávka po rublech by měla i nadále posilovat kurz RUB/USD a projevit se vyšší cenou zlata díky pevnému propojení rublu se zlatem, pokud by Rusko začalo přijímat zlato přímo jako platbu za ropu, pak by to pro cenu zlata znamenalo novou změnu paradigmatu, protože by to cenu ropy přímo propojilo s cenou zlata.

Rusko by například mohlo začít tím, že by stanovilo, že nyní bude přijímat 1 gram zlata za barel ropy. Nemuselo by jít o 1 gram, ale jednalo by se o nabídku se slevou oproti současné referenční ceně ropy, aby se podpořilo její přijetí, např. 1,2 gramu za barel. Kupující by se pak předháněli v nákupu fyzického zlata, aby zaplatili za vývoz ruské ropy, což by zase vytvořilo obrovské napětí na trzích s papírovým zlatem v Londýně a New Yorku, kde je celé zjišťování „ceny zlata“ založeno na syntetickém a frakčně krytém hotovostním vypořádání nepřiděleného „zlata“ a „derivátů“ ceny zlata.

Co to znamená pro rubl?
Navázání rublu na zlato prostřednictvím pevné ceny Ruské centrální banky nyní stanovilo spodní hranici kurzu RUB/USD, a tím stabilizovalo a posílilo rubl. Požadavek, aby se za vývoz zemního plynu platilo v rublech (a později možná i za ropu a další komodity), bude opět působit jako stabilizace a podpora. Pokud většina mezinárodního obchodního systému začne tyto rubly přijímat pro dohody o platbách za komodity, mohlo by to ruský rubl posunout do pozice významné světové měny. Zároveň jakýkoli krok Ruska k přímému přijímání zlata pro platby za ropu způsobí, že do ruských rezerv bude proudit více mezinárodního zlata, což by rovněž posílilo bilanci Ruské centrální banky a následně rubl.

Hovořit o formálním zlatém standardu pro rubl je možná předčasné, ale o zlatem krytém rublu musí Ruská centrální banka uvažovat.

Co to znamená pro ostatní měny?
Globální měnové prostředí se rychle mění a centrální banky po celém světě to zjevně berou na vědomí. Západní sankce, jako například zmrazení většiny ruských devizových rezerv při pokusu o sankcionování ruského zlata, nyní jasně ukázaly, že vlastnická práva k devizovým rezervám drženým v zahraničí nemusí být respektována, a stejně tak, že zlato zahraničních centrálních bank držené v trezorech, jako například v Bank of England a newyorském Fedu, není mimo konfiskaci.

Ostatní nezápadní vlády a centrální banky se proto budou živě zajímat o to, zda Rusko naváže rubl na zlato a zda naváže platby za vývoz komodit na rubl. Jinými slovy, pokud Rusko začne přijímat platby za ropu ve zlatě, mohou ostatní země pocítit potřebu následovat jeho příkladu.

Podívejte se, kdo jsou kromě USA největší světoví producenti ropy a zemního plynu – Írán, Čína, Saúdská Arábie, SAE, Katar. Je zřejmé, že všechny země BRICS a euroasijské země to vše také velmi pozorně sledují. Pokud se blíží zánik amerického dolaru, všechny tyto země budou chtít, aby jejich měny byly příjemci výhod nového multilaterálního měnového řádu.

Co to znamená pro americký dolar?
Od roku 1971 je celosvětový rezervní status amerického dolaru založen na ropě a éra petrodolaru byla možná pouze díky tomu, že svět nadále používal americké dolary k obchodování s ropou a USA dokázaly zabránit jakémukoli konkurentovi amerického dolaru.

To, čeho jsme nyní svědky, však vypadá jako začátek konce tohoto padesátiletého systému a zrození nového multilaterálního měnového systému, který se bude opírat o zlato a komodity. Spouštěčem bylo zmrazení ruských devizových rezerv. Obří komoditně silné země světa, jako je Čína a země vyvážející ropu, nyní možná cítí, že nastal čas přejít na nový spravedlivější měnový systém. Není to překvapení, diskutují o tom už léta.

I když je ještě příliš brzy na to říci, jak to ovlivní americký dolar, vyjde z tohoto období slabší a méně vlivný než dříve.

Jaké jsou důsledky tohoto vývoje?
Krok Ruské centrální banky navázat rubl na zlato a propojit platby za komodity s rublem představuje změnu paradigmatu, kterou západní média zatím příliš nechápou. Jak bude domino padat, mohou mít tyto události různou odezvu. Zvýšená poptávka po fyzickém zlatě. Výbuchy na trzích s papírovým zlatem. Přehodnocení ceny zlata. Odklon od amerického dolaru. Zvýšený dvoustranný obchod s komoditami mezi nezápadními zeměmi v jiných měnách než v americkém dolaru.

Autor: Ronan Manly

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x