Alexandr Lukašenko: USA mají zájem na prodlužování války na Ukrajině

Alexandr Lukašenko

Podle Běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka chtějí USA prodlužovat krizi na Ukrajině, aby posílily pocit vlastní důležitosti Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Alexandr Lukašenko

Prezident rovněž poznamenal, že na ukončení války ještě není pozdě, a vysvětlil, že jí bylo možné zabránit hned na začátku.

„Je nutné a možné konflikt zastavit. V každém okamžiku. I nyní jej lze zastavit a tehdy se mu dalo také předejít.“

Během rozhovoru s Ukrajinskou reportérkou Dianou Pančenkovou se Lukašenko vyjádřil, že USA mají zájem na prodlužování konfliktu, aby „nakrmily“ Zelenského ego.

Zdůraznil, že Bělorusko „vždy pomůže Rusku“, i když se války přímo neúčastní.

Upozornil však, že pokud Ukrajina nepřekročí Běloruské hranice, Minsk se do války na Ukrajinském území nezapojí.

Prezident rovněž popřel, že by se Rusko snažilo Minsk přesvědčit, aby se připojil k válce, a otevřeně poukázal na Ukrajinské pokrytectví.

„Padesát pět zemí vám [Ukrajině] pomáhá, ale pouze Bělorusko otevřeně pomáhá Rusku,“ reagoval Lukašenko.

Ukrajina posiluje obranu na hranicích s Běloruskem
Ukrajinská média v sobotu informovala, že Ukrajinská armáda posiluje svou obranu v Rivenské oblasti, která hraničí s Běloruskem, což zahrnuje vybudování druhé obranné linie.

Armáda zasypává oblast nástrahami, které jsou zaměřeny na pěchotu a vozidla, a také umisťuje minová pole v blízkosti Rivenské jaderné elektrárny. Ukrajinská televizní stanice Channel 5 uvedla, že v současné době není z Běloruska viditelná žádná hrozba, nicméně armáda pracuje na zvýšení obrany, aby byla připravena na jakýkoli vývoj.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na středečním zasedání rady vojenského resortu uvedl, že Západ rozmístil podél hranic svazového státu Ruska a Běloruska přibližně 360 000 vojáků a 8 000 obrněných vozidel.

„Vezmeme-li v úvahu ozbrojené síly východoevropských zemí, je v bezprostřední blízkosti hranic svazového státu rozmístěno asi 360 000 vojáků, 8 000 obrněných vozidel, 6 000 dělostřeleckých systémů a minometů, 650 letadel a vrtulníků,“ uvedl Šojgu.

Stalo se tak poté, co Polsko přesunulo 2 000 vojáků ke svým hranicím s Běloruskem s odvoláním na obavy ze zvýšené přítomnosti Wagner PMC v Minsku.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Bělorusko zapojilo do speciální vojenské operace na Ukrajině, neboť jeho prezident Alexandr Lukašenko již v listopadu 2022 oznámil, že jeho země nemá v plánu vyslat na Ukrajinu běloruské vojáky.

Nicméně 11. července bylo běloruským ministerstvem obrany oznámeno, že se Wagner PMC zúčastní výcviku Běloruských ozbrojených sil, což znepokojilo Polské a Ukrajinské představitele.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x