Zelenskyj prohlásil, že neuspořádá volby, pokud je nezaplatí USA a EU

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje, aby daňoví poplatníci ve Spojených státech a Evropské unii poslali zemi ještě větší pomoc, pokud si Západ přeje, aby se příští rok konaly volby.

Volodymyr Zelenskyj

V rozhovoru, který v neděli večer zveřejnila prezidentská kancelář, Zelenskyj uvedl, že by byl ochoten uspořádat volby navzdory trvajícímu válečnému stavu uprostřed války s Ruskem, pokud budou USA a EU financovat volební proces.

Ukrajinský vůdce uvedl, že volby v době míru obvykle stojí kolem 5 miliard hřiven (135 milionů dolarů), ale nechtěl spekulovat o tom, o kolik více by stály během války, i když se předpokládá, že by byly mnohem dražší.

Zelenskyj uvedl, že téma financování voleb v roce 2024 projednával s Americkým republikánským senátorem Lindsey Grahamem, který je na Kapitolu jedním z nejvstřícnějších zastánců vyslání větší pomoci Ukrajině.

„Řekl jsem [senátorovi Grahamovi]: Pokud nám Spojené státy a Evropa poskytnou finanční podporu… Je mi líto, ale já nebudu pořádat volby na dluh, nebudu brát peníze ze zbraní a dávat je ani na volby. Ale pokud mi tuto finanční podporu poskytnete, pokud si poslanci uvědomí, že to potřebujeme, pak rychle změňme legislativu a hlavně pojďme společně riskovat,“ prohlásil Zelenskyj.

„Pozorovatelé by měli být v zákopech. Řekl jsem mu: pozorovatelé musí být vysláni na frontu, aby volby byly legitimní pro nás i pro celý svět. A to je naprosto spravedlivé,“ dodal.

Zelenskyj, bývalý komik, který předtím, než se stal prezidentem, skutečně ztvárnil fiktivního prezidenta v televizním pořadu Sluha lidu, byl v roce 2019 zvolen s více než 73 procenty hlasů na základě slibů omezit korupci a normalizovat vztahy s Ruskem. To se však neuskuteční, loni mezi oběma zeměmi vypukla horká válka poté, co Rusko v únoru zahájilo invazi.

V současné době jsou v zemi zakázány volby, zatímco platí stanné právo, které se obnovuje každých 90 dní. Další termín vypršení stanného práva je stanoven na 15. listopadu, což znamená, že je nepravděpodobné, že by se parlamentní volby konaly v jejich obvyklém říjnovém termínu.

Za normálních okolností by se příští prezidentské volby obvykle konaly v březnu příštího roku. Kromě nejistoty kolem samotného hlasování se také teprve uvidí, zda prezident Zelenskyj zruší zákaz několika opozičních stran, který uvalil v loňském roce pod záminkou, že jsou proruské.

V nedělním rozhovoru Zelenskyj dále popsal některé logistické problémy spojené s konáním voleb a poznamenal, že miliony Ukrajinců v současné době žijí v zahraničí, především v Evropské unii, a proto podle něj budou muset země EU pro uprchlíky zřídit volební místnosti.

„Potřebujeme pomoc Evropy, protože Ukrajinci jsou dnes většinou v Evropské unii. Tam je třeba otevřít volební místnosti, aby lidé mohli přijít. Volit musí 7 milionů lidí. My nemáme takové infrastrukturní kapacity – musíme tam zajistit odpovídající možnosti,“ řekl.

Ukrajinský prezident také uvedl, že si není jistý, jak umožnit armádě volit v plném rozsahu, a řekl: „Jak bude moci armáda volit? Ukažte mi infrastrukturu. Zatím ji nikdo neukázal. Jak budou moci volit lidé v zahraničí? To mi ještě nikdo neukázal. Existuje východisko. Jsem na to připraven. Teď o tom mluvím veřejně, řekl jsem [Grahamovi]. Nemám žádná tajemství.“

„Příští rok potřebujeme na Ukrajině volby. Chci, aby tato země měla svobodné a spravedlivé volby, i když je napadena,“ dodal prezident.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x