Noam Chomsky uvedl, že existují dvě možnosti úpadku EU: multipolární systém založený na OSN nebo unipolární systém „založený na pravidlech“, což znamená svět, kde USA vytvářejí a porušují pravidla, jak se jim zlíbí.
Americký lingvista a akademik Noam Chomsky uvedl, že Evropa musí učinit zásadní rozhodnutí: „Zůstane v systému ovládaném USA a bude čelit pravděpodobnému úpadku a podle některých předpovědí dokonce deindustrializaci? Nebo se nějakým způsobem přizpůsobí svému přirozenému ekonomickému partnerovi na východě, který je bohatý na nerostné suroviny, jež Evropa potřebuje, a je vstupní branou na lukrativní čínský trh?“
V odpovědi na otázku, zda stojíme na pokraji nového světového řádu a zda tedy válka na Ukrajině prohloubí zásadní změny, Chomsky vysvětlil, že toto dilema má dvě možnosti: multipolární systém založený na OSN nebo unipolární systém „založený na pravidlech.“ Druhá varianta odkazuje na svět, v němž USA vytvářejí a porušují pravidla, jak se jim zlíbí.
„První z nich je do značné míry podporován většinou světa. Tu druhou přijímá anglosféra, Evropa, Japonsko a několik dalších,“ vysvětlil Chomsky a zdůraznil, že válka na Ukrajině „poskytla Spojeným státům velmi vítaný dárek, který Evropu zahnal do náruče Washingtonu a posílil tak jeho požadavek na unipolární řád založený na pravidlech.“
„Existuje mnoho nejistot ohledně toho, jak bude toto napětí vyřešeno,“ dodal.
Gorbačovův návrh?
Tento měsíc americký investor Jim Rogers zopakoval Chomského výroky, když uvedl, že politické unie, jako je Evropská unie, v historii nikdy nepřežily, zatímco Chomsky vyjádřil naději, že se Evropa více přiblíží vizi bývalého sovětského vůdce Michaila Gorbačova „Od Lisabonu po Vladivostok“, než se zhorší.
„Také si myslím, že Gorbačovův návrh na ‚společný evropský dům‘ od Lisabonu po Vladivostok bez vojenských aliancí a se společným úsilím směřovat k sociálně demokratické budoucnosti má značné opodstatnění,“ řekl Chomsky.
„Doufám, že se budoucnost přikloní ke Gorbačovově vizi, než bude pozdě.“
Podle akademika se USA více přiklánějí k atlantistické variantě založené na NATO, která se rozšířila do indo-pacifického regionu ve snaze zapojit Evropu do konfrontace s Čínou.
Chomsky připomněl, že bývalý americký prezident George Bush a Gorbačov se shodli na tom, že Německo by mělo vstoupit do NATO a být sjednoceno, ale že vojenská aliance by se neměla rozšířit „ani o píď na východ“ od Německa.
„Dokumenty, které jsou jasné a jednoznačné, jsou snadno dostupné na webových stránkách Archivu národní bezpečnosti. Prezident Bush dohodu dodržel,“ uvedl Chomsky s tím, že bývalý americký prezident a Bushův nástupce Bill Clinton dohodu porušil, když přešel námitky vysoce postavených amerických diplomatů a politických analytiků, kteří varovali, že rozšiřování NATO je bezohledné a provokativní.
„Jeho nástupci šli ještě dál a zrušili i významné dohody o kontrole zbrojení, které výrazně vedly ke zvýšení hrozby války. K žádnému z těchto kroků podle mého názoru nemělo dojít.“
Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
Gorbačov byl naivní. Díky Bohu za Putina!