Zelenskyj obviňuje Čínu z napomáhání Rusku sabotovat Švýcarský mírový summit

Ukrajina

V polovině tohoto měsíce se má ve Švýcarském Lucernu konat očekávaný mírový summit o Ukrajině. Jedná se o iniciativu Zelenského vlády a jeho Západních podporovatelů, ale nápadně na něm chybí (a nikdy nebylo pozváno) Rusko.

V podstatě půjde o cvičení v prosazování Zelenského mírového vzorce ve světě, zejména v naději, že jej podpoří země globálního Jihu, ale Moskva jej označila jen za marné PR cvičení.

Prezident Zelenskyj vyzval prezidenta Bidena, aby se dostavil osobně, ale zdá se, že se tak nestane, protože má před sebou předvolební akci plnou Hollywoodských hvězd.

Kyjev také doufal, že by Čína mohla být na summitu velkým hráčem – jako hlas vlivu, který se dostává více do jeho rohu, ale i to se zdá být stále méně pravděpodobné. Zelenskyj nyní vlastně obviňuje Peking, že celou iniciativu zmařil, jak píše Wall Street Journal:

„Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Čínu z nátlaku na země, aby bojkotovaly mírovou konferenci, kterou prosazuje koncem tohoto měsíce ve Švýcarsku, a varoval, že podpora Ruského prezidenta Vladimira Putina ze strany Pekingu válku jen prodlouží.

„S využitím Čínského vlivu, s využitím Čínských diplomatů, Rusko dělá vše pro to, aby summit narušilo. Je politováníhodné, že tak velká a nezávislá země, jako je Čína, se stala nástrojem v Putinových rukou,„ prohlásil Zelenskyj v neděli v Singapuru.“

Toto provokativní obvinění a odsouzení přichází v pátek, kdy Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Čínští zástupci se summitu ve Švýcarsku nezúčastní, protože jakákoli mírová iniciativa „by měla být schválena jak Ruskem, tak Ukrajinou, a to za rovné účasti všech zemí.“

Po celou dobu konfliktu se Zelenskyj přímé kritice Číny většinou vyhýbal, to se však nyní mění…

Očekává se, že se setkání, které se uskuteční 15.-16. června, zúčastní více než 100 zemí. Konference by mohla přinejlepším vytvořit základ pro případná budoucí jednání o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem.

Ukrajinský mírový vzorec o deseti bodech však požaduje stažení všech Ruských sil a navrácení veškerého Ukrajinského území. Pro Moskvu je to nepřijatelné, zejména poté, co loni vyhlásila čtyři východní území za součást Ruské federace.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x