Člen NATO souhlasí s použitím svých letadel k útoku na Rusko

F-16

Podle Nizozemské ministryně obrany Kajsy Ollongrenové bude Kyjev moci využít 24 stíhaček F-16, které má obdržet od Nizozemska, jak uzná za vhodné, uvedl server Politico.

Tento přístup kontrastuje s přístupem Belgie, partnera v takzvané „koalici F-16“, která Ukrajině nabídla 30 stíhaček. Její premiér Alexander De Croo tvrdí, že veškeré zbraně dodané jeho zemí mohou být použity pouze uvnitř území, které Kyjev prohlašuje za Ukrajinské, a to včetně letadel.

„Neexistuje“ omezení Belgického typu, uvedla Ollongrenová v pondělí na okraj dialogu Šangri-La v Singapuru.

„Uplatňujeme stejnou zásadu, jakou jsme uplatňovali při každé jiné dodávce vojenského vybavení, a to: jakmile ho předáme Ukrajině, je to jejich,“ vysvětlila. Nizozemská vláda požaduje, aby její zbraně byly používány pouze v souladu s mezinárodním právem, dodala ministryně.

Západní země nabídly Ukrajinským pilotům výcvikové kurzy pro ovládání stíhaček Americké výroby. Dlouho slibovaný převod letounů pod kontrolu Kyjeva může podle prohlášení členů koalice začít během několika měsíců. Do skupiny patří také Dánsko a Norsko.

Dánský ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen minulý týden uvedl, že Kyjev by mohl potenciálně využít 19 letounů F-16, které přislíbila jeho vláda, k oslabení sil Moskvy „vyřazením vojenských zařízení na Ruském území.“

Ukrajinští představitelé očekávají, že Americká vojenská technika zvrátí vývoj na bojišti ve prospěch Kyjeva. Rusko má v současné době na frontové linii drtivou vzdušnou převahu.

Moskva vnímá slibované posílení Kyjevského letectva jako eskalaci a potenciální jaderné riziko vzhledem k tomu, že letouny F-16 jsou schopny nést Americké jaderné gravitační bomby B61. Některé z těchto zbraní jsou uloženy mimo území USA, mimo jiné v Belgii, v rámci systému sdílení jaderných zbraní NATO.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Člen NATO souhlasí s použitím svých letadel k útoku na Rusko first appeared on Akta […]

Anton Selecký
Host
Anton Selecký
10 dní před

To sa im podobá… Tak Slovinsko, Holandsko, Litva…. Len N I E VEĽKÁ BRITÁNIA či NEMECKO!! Vystrkávajú pred seba pešiačikov, ako sondu, čo na to Rusko…. Hnus.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x