WEF vyzývá k uvěznění majitelů sociálních médií, kteří na svých platformách povolují „nemainstreamový“ obsah

propaganda

Světové ekonomické fórum (WEF) vyzvalo vlády po celém světě, aby začaly zavírat majitele sociálních médií, kteří na svých platformách povolují „nemainstreamový“ obsah.

Pravá ruka Klause Schwaba Yuval Noah Harari tvrdí, že lidé jako Elon Musk musí nést odpovědnost za takzvané „dezinformace“ na X.

Rairfoundation.com uvádí: Harariho argumentace zpochybňuje dlouhodobou obhajobu společností provozujících sociální média: svoboda projevu. „Vždy se snaží chránit tím, že se odvolávají na svobodu slova… společnosti musí převzít odpovědnost za svůj algoritmus,“ prohlásil Harari. Trvá na tom, že platformy musí nést odpovědnost nejen za obsah vytvářený uživateli, ale i za způsoby, jakými jejich algoritmy zesilují nebo potlačují konkrétní sdělení.

To představuje významný posun v zaměření, který přesahuje rámec tvůrců obsahu a míří přímo na mechanismy jeho distribuce. Harariho postoj je jasný: „Pokud to píše algoritmus, pak jste rozhodně zodpovědní za to, co píše váš algoritmus.“ Tím se dostává do popředí zájmu rostoucí role umělé inteligence (AI) při moderování online obsahu.

Zaměření na vizi Elona Muska
Harariho komentáře se zdají být přímým útokem na Elona Muska, který koupil X s cílem podpořit otevřený tok informací. Musk dlouhodobě prosazuje myšlenku, že informace by měly být svobodné a že prosperující demokracie závisí na volné výměně myšlenek, a to i těch kontroverzních. Harari tento názor odmítá: „Informace nejsou pravda. Většina informací na světě je brak… Pokud si myslíte, že stačí zaplavit svět informacemi a pravda vyplave na povrch – ne, potopí se.“

Harari naznačuje, že Muskův přístup, kdy se všechny informace nechávají volně proudit, vytváří prostředí, kde je pravda přehlušena šumem. Tvrdí, že instituce, jako jsou noviny, univerzity a soudy, jsou nezbytné k tomu, aby informace třídily a určovaly, co je spolehlivé. Přirovnává to k editoru velkých novin a poznamenává, že stejně jako je editor zodpovědný za to, co je umístěno na titulní straně, měly by společnosti provozující sociální média dodržovat stejný standard, když jejich algoritmy propagují obsah.

Ohrožení svobody projevu?
Podstatou Harariho argumentace je, že moderování obsahu by již nemělo být jen dodatečným záměrem a že majitelé platforem by se neměli schovávat za tvrzení o svobodě projevu, aby se vyhnuli odpovědnosti. Kritici však vidí jiný příběh. Tento posun v myšlení by mohl snadno vést k útoku na svobodu projevu, zejména pokud budou platformy jako X trestány za to, že umožňují kontroverzní nebo nemainstreamové levicové názory.

Harariho poznámky zdůrazňují širší obavy ohledně toho, co se považuje za „spolehlivé“ informace a kdo o tom rozhoduje. Pokud budou platformy zodpovědné za obsah, který jejich algoritmy prosazují, mohlo by to účinně potlačit projevy, které nejsou v souladu s názory těch, kdo jsou u moci – zejména hlasy, které nejsou z řad Západních demokratů a establishmentu. Tím, že Harari přenáší právní odpovědnost na majitele těchto platforem, prosazuje novou úroveň kontroly nad online diskurzem, kterou mnozí považují za ohrožení samotného principu svobody projevu.

Právní a sociální důsledky
Důsledky Harariho výzvy k odpovědnosti jsou významné. Pokud by například platforma jako X nesla právní odpovědnost za obsah považovaný za nedůvěryhodný, mohla by být nucena přijmout extrémní cenzurní opatření v obavě ze soudních sporů. To je obzvláště znepokojivé v době, kdy se blíží politicky vypjaté období, kdy jsou platformy jako X zásadními nástroji veřejné diskuse.

Harari odkazuje na dlouhotrvající debatu o paragrafu 230 v USA, který chrání platformy před odpovědností za obsah, který zveřejňují jejich uživatelé. Jedná se o základní kámen ochrany projevu na internetu. Harari se však zřejmě domnívá, že vzestup umělé inteligence a algoritmů tuto dynamiku komplikuje a opravňuje k novému přístupu, kdy platformy nejsou odpovědné pouze za hostování obsahu, ale také za způsob jeho šíření.

Tím, že kritizuje Elona Muska a platformy jako X, Harari v podstatě obhajuje systém, v němž je svoboda projevu druhořadá vůči algoritmické odpovědnosti. To by otevřelo dveře k právním postihům pro ty, kteří se nepodřídí WEF nebo narativům schváleným establishmentem. Tento krok by mohl mít hluboké důsledky pro budoucnost svobody projevu na internetu, zejména v kontextu cenzury řízené umělou inteligencí.

Mrazivý precedens
Harariho výzva k odpovědnosti by mohla mít dalekosáhlé důsledky, zejména pro svobodu projevu. Ačkoli se řešení dezinformací může zdát na první pohled rozumné, vyvození odpovědnosti platforem, jako je X, za jejich algoritmy pravděpodobně povede k extrémní cenzuře – něčemu, čeho jsme již byli svědky v letech 2020 až 2023 v souvislosti s virem COVID a potenciální léčbou. Tím, že Harari kritizuje Elona Muska a další, obhajuje budoucnost, v níž je svoboda slova podřízena kontrole algoritmů.

Existují přinejmenším dvě hlavní obavy: Kdo rozhoduje o tom, co je „spolehlivá“ informace, a je pro republiku škodlivější, když se setká s potenciálně nesprávnými informacemi, než když státní regulace kontrolují, co se smí říkat na veřejných fórech? Pokud platformám hrozí právní postih za šíření obsahu, který není mainstreamový, mohou potlačit nesouhlasné hlasy, aby se vyhnuly soudním sporům. To by mohlo změnit internet v prostor, kde diskurz kontrolují spíše strážci než uživatelé – nebezpečný precedens v digitálním věku.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post WEF vyzývá k uvěznění majitelů sociálních médií, kteří na svých platformách povolují … first appeared on Akta […]

trackback

[…] post WEF vyzývá k uvěznění majitelů sociálních médií, kteří na svých platformách povolují … first appeared on Akta […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x