Vučić: Účelem eskalace v Kosovu je střet Srbska s NATO

Aleksandar Vučić

Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že premiér samozvané Kosovské republiky Albin Kurti záměrně plánoval eskalaci na severu provincie, aby účelově vyvolal konflikt mezi Srbskem a NATO.

Aleksandar Vučić

Od minulého týdne se tisíce Srbů žijících na severu Kosova shromažďují před správními budovami na protest proti jmenování starostů z řad etnických Albánců.

Kosovské bezpečnostní síly a kosovské síly NATO (KFOR) byly rozmístěny v blízkosti radnic měst Zvecan, Leposavic a Zubin Potok, kde vypukly násilné střety.

„Vše organizuje Albin Kurti, který si velmi přeje, aby došlo ke konfliktu mezi Srby a NATO, a je jediným viníkem toho, co se děje,“ řekl Vučič v projevu k občanům a dodal, že při střetech bylo dosud zraněno 52 Srbů.

V roce 2008 se Kosovo odtrhlo od Srbska a jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku. V roce 2013 byla uzavřena dohoda o zlepšení vztahů mezi Srbskem a Kosovem, ale konverzace se rychle zastavila. Od poloviny roku 2022 napětí na hranicích narůstá a občas vyústí v uzavření silnic na severu Kosova.

Začátkem března srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že není ochoten uznat nezávislost Kosova ani mu povolit vstup do OSN, a to navzdory zvýšenému tlaku EU na izolaci jeho země.

Srbský vůdce rovněž prozradil, že Evropská unie pohrozila izolací Srbska a stažením všech investic, pokud bude navržená dohoda o Kosovu odmítnuta.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Vučić: Účelem eskalace v Kosovu je střet Srbska s NATO […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x