EU povolila platit za ruský plyn v rublech

Rubl

EU ukončila přetrvávající nejasnosti ohledně toho, jak mohou členové EU platit za ruský plyn, aniž by porušili sankce.

Rubl

Rusko požadovalo, aby země platily za jeho plyn v rublech, ačkoli evropské vlády se snažily najít způsob, jak Rusku vyhovět a zároveň neporušit sankce. Další komplikací – až doposud – bylo, že EU neobjasnila, zda by takové ujednání neporušovalo současné sankce.

V pátek Německo a Itálie sdělily společnostem, že si mohou otevřít rublové účty za účelem nákupu ruského plynu v souladu s požadavkem prezidenta Vladimira Putina.

Na žádost Ruska si společnosti u Gazprombank otevřely dva účty; jeden v eurech nebo amerických dolarech a druhý v rublech. Kupující by na jeden účet vložili platbu v amerických dolarech nebo eurech a ta by se pak automaticky převedla na rubly bez účasti Ruské banky.

Od minulého týdne si u Gazprombank otevřelo účty 20 společností z EU a dalších 14 si vyžádalo potřebné dokumenty k otevření účtů. Německá společnost VNG si již účet u Gazprombank otevřela.

Vzhledem k tomu, že EU nyní objasnila, že taková dohoda neporušuje sankce, očekává se, že další společnosti podají dokumenty k otevření rublových účtů.

Bulharsko, Finsko a Polsko však zatím odmítly platit rublovými účty. Rusko již přerušilo dodávky do Bulharska a Polska a v sobotu oznámilo, že přeruší dodávky plynu do Finska.

Podle agentury Reuters EU dosud poskytovala protichůdné informace, jednu verzi písemně o tom, jak nakupovat plyn z Ruska, aniž by porušila sankce, a opačnou verzi na jednání za zavřenými dveřmi, která členy EU varovala, aby si u Gazprombank neotevírali rublové účty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana
Host
Zuzana
1 rok před

To nás budou skolit zrůdy? Proc do toho zatahuji decka. Doufám,že Madarsko vydrzi. EU nepotřebuji, nikdo je nepotřebuje.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x