Viktor Orbán: Konflikt na Ukrajině může ukončit západní hegemonii

Viktor Orbán

Podle premiéra Viktora Orbána jsou sankce neúčinné a Západ nemůže na Ukrajině vojensky zvítězit. Vydal varování, že ukrajinský konflikt může ukončit hegemonii Západu.

Viktor Orbán

V rozhovoru s německým internetovým deníkem Tichys Einblick, který byl zveřejněn ve čtvrtek, Orbán prohlásil, že předpokládá, že Evropská unie vyjde z konfliktu na Ukrajině slabší než dříve.

Maďarský vůdce prohlásil, že sankce zavedené Západem proti Moskvě nedokázaly Rusko destabilizovat a že Západ není schopen válku vojensky vyhrát. Prohlásil, že trestající taktika EU se spektakulárně obrátila proti ní a situaci ještě zhoršila.

Orbán dodal, že je zřejmé, že „velká část světa“ nestojí v ukrajinské otázce na straně USA. Jako regiony, které v této otázce nepodporují postoj Západu, uvedl „Číňany, Indy, Brazilce, Jihoafrickou republiku, arabský svět, Afriku.“

„Je docela možné, že to bude právě tato válka, která demonstrativně ukončí nadvládu Západu,“ řekl Orbán.

Na druhou stranu uvedl, že země mimo EU, jako například Rusko, které „má vlastní zdroje energie“, již z tohoto scénáře profitují.

Premiér poukázal na to, že zatímco ruský vývoz energie do EU se drasticky snížil, dominantní státní plynárenská společnost Gazprom zaznamenala obrovský nárůst příjmů.

Orbán prohlásil, že Peking je na tom nyní lépe než před začátkem problému. Zřejmě s odkazem na trh s ropou řekl, že Čína byla kdysi „vydána na milost a nemilost Arabům“, ale už tomu tak není.

Dalšími vítězi jsou prý v očích maďarského premiéra „velké americké korporace.“ Jako důkaz Orbán použil příjmy společností Exxon, Chevron a ConocoPhillips, přičemž uvedl nárůst 2x, 4x a 6x.

Maďarsko od počátku krize zaujímá neutrální postoj, nevyzbrojuje žádnou ze stran ani se kriticky nevyjadřuje o Moskvě či Kyjevě a zároveň zachovává sankce EU vůči Rusku.

Budapešť zopakovala, že se do konfliktu nenechá zatáhnout a že nemůže ohrozit bezpečnost Maďarů.

Orbán a další významní maďarští představitelé navíc často vystupovali proti některým sankcím EU a tvrdili, že škodí více EU než Rusku.

Maďarsko se v květnu dostalo do přímého sporu s nejvyššími představiteli EU ohledně ropného embarga uvaleného na Rusko. Teprve poté, co Budapešť vyjednala výjimku pro palivo přepravované ropovody, zrušila své veto.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x