Velké banky se začínají hroutit, finanční experti varují před dalšími následky

finanční kolaps

Světový finanční systém se již několik let potácí na pokraji zhroucení díky hloupým lockdownům a uzavírání podniků během pandemie COVID-19. Nyní je však systém skutečně v problémech, protože další faktory, jako je válka, inflace a přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci, vyvíjejí ještě větší tlak na již tak slabé finanční instituce.

finanční kolaps

Ve středu odpoledne oznámila holdingová společnost Silvergate Bank, významný hráč ve světě kryptoměn, své plány na ukončení činnosti a likvidaci, uvedl tento týden časopis Barron’s s tím, že kdysi silný finanční gigant je na cestě na smetiště dějin.

„Holdingová společnost Silvergate Capital SI -16,20 % (ticker: SI) ve středu odpoledne v tiskové zprávě uvedla, že její plán likvidace zahrnuje úplné vyplacení všech vkladů a že většina služeb souvisejících s vklady zůstane během procesu ukončení činnosti k dispozici,“ poznamenal dále deník.

Podle sdělení:

S ohledem na nedávný vývoj v odvětví a regulaci se společnost Silvergate domnívá, že nejlepším řešením je řádné ukončení činnosti banky a její dobrovolná likvidace. Plán likvidace banky zahrnuje úplné vyplacení všech vkladů. Společnost rovněž zvažuje, jak nejlépe vyřešit pohledávky a zachovat zbytkovou hodnotu svých aktiv, včetně vlastních technologií a daňových aktiv.

V souvislosti s výše uvedeným: Centerview Partners LLC působí jako finanční poradce, Cravath, Swaine & Moore LLP působí jako právní poradce a Strategic Risk Associates poskytuje pomoc při řízení projektu transformace.

Kromě toho se banka Silvergate rozhodla ukončit činnost sítě Silvergate Exchange Network (SEN), což oznámila 3. března 2023 na svých veřejných internetových stránkách. Všechny ostatní služby související s vklady zůstávají v provozu, protože Společnost pracuje na procesu likvidace. V případě dalších změn budou klienti informováni.

„Tohle je pro odvětví velmi špatné,“ uvedl pro Barron’s analytik společnosti Mizuho Dan Dolev, který se již delší dobu staví k dlouhodobým vyhlídkám odvětví digitálních aktiv medvědí náladou. „Nechcete přece mít dům ve čtvrti, kde jsou všechna okna rozbitá.“

Silvergate Bank, založená koncem 80. let, zaznamenala rychlý růst v roce 2013, kdy se začala zaměřovat na získávání zákazníků z řad kryptoměnových společností. V té době mělo mnoho firem z kryptografického odvětví problém najít tradiční firmy, které by jim nabídly své služby. Jak rostl trh s bitcoiny a dalšími tokeny, rostla i banka a do konce roku 2021 zvýšila svou vkladovou základnu na 14,3 miliardy dolarů, poznamenal dále outlet.

V loňském roce vedla série bankrotů v kryptografickém průmyslu, včetně obvinění z podvodu proti obchodní platformě FTX, s níž Silvergate měla bankovní vztah, ve čtvrtém čtvrtletí k výběhu vkladů. V důsledku toho se vkladová základna banky snížila ze 14,3 miliardy USD na 3,8 miliardy USD, dodal outlet.

„Dnes vidíme, co se může stát, když se banka příliš spoléhá na rizikové a volatilní odvětví, jako jsou kryptoměny,“ uvedl v prohlášení ke krachu předseda senátního bankovního výboru Sherrod Brown (D-Ohio).

Barron’s dodal, že pád Silvergate Bank, ačkoli se nikdy nestala více než jen výklenkovou bankou, má vážné důsledky pro kryptografický průmysl, protože většina velkých firem zabývajících se digitálními aktivy zde měla v určitém období účty. Banka vytvořila síť Silvergate Exchange Network, která umožňovala jejím vlastním zákazníkům posílat si peníze téměř v reálném čase, 24 hodin denně, aniž by museli procházet přes další zprostředkovatele.

Mezitím se zhroutila i Silicon Valley Bank, jak v pátek informovala CNN, která si toho všimla: „Silicon Valley Bank se zhroutila v pátek ráno po ohromujících 48 hodinách, kdy její kapitálová krize vyvolala obavy z krachu v celém bankovním sektoru.“

Podle analýzy situace, kterou provedla soukromá zpravodajská společnost Forward Observer: „SVB byla nucena přijmout mimořádná opatření, aby získala kapitál a vyhnula se platební neschopnosti, což způsobilo hromadné vybírání peněz, protože firmy rizikového kapitálu z banky stahovaly své hotovostní prostředky. Není jasné, zda to směřuje k dalšímu ‚Lehmanovu momentu‘ z roku 2008, nicméně to přichází v návaznosti na selhání bankovní instituce Silvergate, která souvisí s kryptoměnami, a předtím na mnohamiliardový krach krypto burzy FTX.“

„Očekávám, že tyto otřesy v americkém finančním systému budou pokračovat, protože Fed odstraňuje likviditu z globálního finančního systému. Je možné, že konečně vstupujeme do fáze ‚něco zlomit‘ v cyklu zvyšování sazeb Fedu, která způsobuje nákazu celého systému,“ dodal analytik.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenio
Host
Zdenio
1 rok před

Britskú divíziu skrachovanej americkej banky SVB preberá britská banka HSBCAkvizícia v hodnote jednej libry umožní zachrániť kľúčového poskytovateľa financií pre technologické startupy v Británii. “Táto akvizícia je zo strategického hľadiska pre náš britský biznis mimoriadne výhodná,” uviedol generálny riaditeľ HSBC Noel Quinn. Krok HSBC prichádza krátko po tom, ako americké úrady zatvorili koncom minulého týždňa banku SVB a cez víkend oznámili opatrenia na zabránenie rozšírenia problémov tejto banky, ako aj ďalšej Signature Bank, ktorú zatvorili v nedeľu 12. marca, na ďalšie inštitúcie.
V súvislosti s vývojom situácie v USA britská centrálna banka uviedla, že britský bankový systém je zdravý. “Žiadna ďalšia banka nie je touto situáciou priamo dotknutá. Britský bankový systém ako celok je naďalej bezpečný, zdravý a dobre kapitalizovaný,” informovala Bank of England (BoE). K 10. marcu, teda ku dňu, v ktorom americké regulačné úrady SVB zatvorili, predstavoval objem vkladov v britskej divízii Silicon Valley Bank UK 6,7 miliardy libier.
Krach amerických bánk tlačí nadol akcie európskych bánk

2
0
Would love your thoughts, please comment.x