Maďarský ministr obrany varuje před důsledky rozšiřování NATO

Kristof Szalay-Bobrovniczky

Maďarský ministr obrany Kristof Szalay-Bobrovniczky na setkání s členskými státy Bukurešťské devítky (B9) vyzval k opatrnosti, pokud jde o podporu rozšiřování NATO.

Kristof Szalay-Bobrovniczky

„Maďarsko podporuje politiku otevřených dveří [v otázce rozšiřování NATO], ale přesto vyzývá své partnery k opatrnosti. Všechna taková rozhodnutí mohou být učiněna pouze tehdy, pokud žadatelské země plně vyhoví podmínkám, jakož i plnému spojeneckému konsensu NATO,“ uvedl, jak citovalo maďarské ministerstvo obrany.

EU „hraje v oblasti bezpečnosti a obrany stále důležitější roli. Maďarsko má zájem o EU založenou na silných národních státech,“ dodal.

Dále připomněl nutnost boje proti nelegální migraci z jihu, vyzval k podpoře zemí západního Balkánu a prohlásil, že jeho země posiluje „východní křídlo NATO“, přičemž rok před plánovaným termínem vyčlenil 2 % HDP na obranu.

Podle ministra obrany vydal pokyn k přípravě bojové pohotovosti ozbrojených sil v polovině července a k provedení cvičení v zemi v důsledku války na Ukrajině a přílivu migrantů.

Stalo se tak poté, co maďarský premiér Viktor Orbán požádal o zvýšení vojenských kapacit země, neboť se domnívá, že pouze silná národní armáda může zajistit bezpečnost Maďarska a že Evropa nemůže být závislá na obraně pouze ze strany USA.

Maďarský parlament v nové rezoluci přijaté minulý měsíc vyzval světové společenství, aby sehrálo konstruktivní roli při dosažení mírového řešení války na Ukrajině, která je organizována NATO.

Pro rezoluci hlasovalo 130 zákonodárců, zatímco 24 bylo proti. Zdržet se hlasování se rozhodlo 45 poslanců.

„Vyjadřujeme svůj závazek k míru. Očekáváme od všech členů mezinárodního společenství, že budou co nejdříve jednat ve jménu co nejrychlejšího míru a vyvarují se těch kroků, které jsou spojeny s rozšiřováním války,“ stojí v rezoluci.

Maďarsko dokonce odmítlo souhlasit s vytvořením komise Ukrajina-NATO, dokud Kyjev nevrátí práva maďarské národnostní menšině, uvedl již v listopadu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x