Vedení EU pořádá summit v Kyjevě za zvuků sirén, Zelenskyj naléhá na urychlené členství v EU

Zelenskyj

Hrstka nejvyšších představitelů Evropské unie se v pátek za zvuku sirén sešla v Kyjevě s ukrajinským vedením na riskantním summitu v době, kdy Ukrajina usiluje o urychlený vstup do bloku.

Zelenskyj

Ačkoli je hlavní město vzdáleno od frontové linie bojů na východě a jihu země, v posledních měsících docházelo k občasným leteckým útokům, ale během pátečního summitu zatím žádný nebyl zaznamenán.

„V našem odhodlání nepolevíme. Budeme vás také podporovat na každém kroku na vaší cestě do EU,“ napsal v pátek na Twitteru předseda EU Charles Michel a připojil fotografii z ikonického centrálního náměstí v hlavním městě. Zelenskyj má však na mysli konkrétní časový plán, který vyjádřil ve čtvrtek po prvních rozhovorech s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

„Domnívám se, že Ukrajina si zaslouží zahájit jednání o členství v EU ještě letos,“ řekl Zelenskyj novinářům. „Pouze společně silná Ukrajina a silná Evropská unie mohou ochránit život, kterého si vážíme.“ Summitu se zúčastnil také šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell.

Poté, co EU loni v červnu schválila ukrajinskou kandidaturu, zůstávají obrovské překážky, které bezpochyby zpomalí proces, který si Kyjev přeje, vzhledem k tomu, že každá země usilující o členství musí splnit klíčové podmínky v oblastech, jako je korupce, nezávislé soudnictví, média a otázky právního státu.

Z tohoto důvodu předsedkyně Evropské komise von der Leyenová přiznala, že se Komise neřídí „žádnými pevnými časovými harmonogramy.“ „Neexistují žádné pevné časové plány, ale existují cíle, kterých musíte (Ukrajina) dosáhnout,“ řekla Zelenskému.

Představila další balíček sankcí EU vůči Rusku, který se částečně zaměří na sankce vůči výrobcům komponentů dronů, které ruská armáda používá k útokům na ukrajinskou energetickou a civilní infrastrukturu.

Ve skutečnosti, pokud bude Ukrajina vpuštěna do EU, nebude to trvat měsíce, ale roky:

„EU bude podporovat Ukrajinu a ukrajinský lid v boji proti pokračující ruské agresi tak dlouho, jak to bude nutné,“ očekává se, že lídři EU učiní společné prohlášení, jehož návrh agentura Reuters viděla předem.

Představitelé EU uvedli řadu požadavků na členství, od politické a hospodářské stability až po přijetí různých zákonů EU. Tento proces bude pravděpodobně trvat několik let.

„Někteří mohou chtít spekulovat o konečné fázi, ale prostou pravdou je, že tam ještě nejsme,“ řekl jeden z představitelů EU.

Přesto von der Leyenová, Charles Michel a Borrell slibují, že budou Ukrajinu podporovat „tak dlouho, jak bude třeba.“ Přesto ukrajinské vedení, které si v poslední době zvyklo, že od Západu dostane téměř vše, o co požádá (naposledy to byly bojové tanky Leopard a Abrams M1), bude pravděpodobně i nadále vyjadřovat svou netrpělivost.

Situaci nepomáhá ani pověstná ukrajinská korupce. Zelenskyj v poslední době odvolal z funkce více než tucet vysokých úředníků ve snaze ukázat svým západním sponzorům, že vláda to s bující korupcí myslí vážně, zejména když přes kyjevskou pokladnu proudí desítky miliard zahraniční pomoci.

Zelenskyj v pátek také oznámil, že Ukrajina potřebuje „urychlené“ dodávky zbraní, pokud její síly doufají, že se jim podaří znovu dobýt Donbas, a to v okamžiku, kdy jsou ruské jednotky připraveny obklíčit strategické město Bachmut.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před

Ruské jednotky před ofenzívou zdokonalují taktiku a strategii, informují o situaci na frontách ruské noviny Svobodnaja Pressa.
https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/nemci-sa-obavaju-jarneho-mega-angriffu-na-donbase/

jiří
Host
jiří
1 rok před

Thajská princezná je v kome po comment image… Thajsko ako prvá krajina na svete Rusi zmluvu z Pfizeroooooom !!! A žiada bilionove kompenzácie !!!!!
https://youtube.com/watch?v=ooYhDNX6Xy0&feature=share

Last edited 1 rok před by jiří
jiří
Host
jiří
1 rok před

comment image

Zdenio
Host
Zdenio
1 rok před

Zelenskyj a de Lejnová, za zvuku sirén, láska na první pohled, ještě že nic netrvá věčně, ani láska k jedný slečně.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x