Ve Spojeném království hrozí rozsáhlé občanské nepokoje kvůli krizi životních nákladů

občanské nepokoje

Podle jednoho z účastníků kampaně je „nevyhnutelné“, že ve Spojeném království dojde k „rozsáhlým občanským nepokojům“ v důsledku toho, že si lidé nebudou moci dovolit platit své účty kvůli krizi životních nákladů.

občanské nepokoje

Vzhledem k tomu, že ceny energií se v říjnu v důsledku sankcí uvalených na Rusko ještě zvýší, mnozí Britové se rozhodli odmítnout platit své účty v rámci rostoucího odporu, který někteří přirovnávají k nepokojům v souvislosti s daní z hlasování.

V roce 1990 se v Londýně odehrály násilné nepokoje v reakci na snahu vlády zavést volební daň a nový poplatek byl nakonec zrušen poté, co se koalice zájmových skupin z řad dělnické i střední třídy spojila, aby jej zmařila.

Podobné hnutí pod hlavičkou organizace Don’t Pay nyní vyzývá lidi, aby v říjnu zrušili své přímé inkaso, pokud budou ceny energií nadále růst.

Očekává se, že průměrné účty za energie ve Spojeném království za palivo vzrostou do ledna 2023 na 3 615 liber, což je o 283 % více než v březnu.

„Miliony z nás nebudou mít tuto zimu na jídlo a účty,“ tvrdí manifest Don’t Pay. „Nemůžeme si dovolit, aby se to stalo. Požadujeme snížení účtů na přijatelnou úroveň. Pokud budeme ignorováni, zrušíme od 1. října naše přímé inkaso.“

Jiní však varovali, že hromadné odmítání platit účty povede pouze k ještě vyššímu růstu cen energií, protože z trhu odejde více společností, což umožní menšímu počtu korporací vytvořit cenový monopol.

Inflace by také měla v příštím roce dosáhnout 15 %, protože na lidi tvrdě dopadne smršť ekonomicky zničujících výluk a evropská podpora „současné věci“ – prodloužení války na Ukrajině.

Mezitím energetický gigant BP právě oznámil svůj největší čtvrtletní zisk za posledních 14 let.

Účastník kampaně Tom Scott řekl, že nevyzývá k nepokojům, ale že k nim téměř jistě dojde, pokud se situace nezmění.

„V roce 1990 došlo v Londýně k velkým nepokojům,“ řekl Scott deníku Telegraph. „To není něco, co bych chtěl vidět, ale myslím, že je téměř nevyhnutelné, že pokud vláda nepodnikne mnohem účinnější kroky na pomoc lidem, dojde k rozsáhlým občanským nepokojům.“

Nový průzkum veřejného mínění také ukázal, že těsná většina Britů – 51 procent – si myslí, že ještě letos dojde k nepokojům kvůli životním nákladům.

Mezitím britská vláda nadále poskytuje červený koberec, ubytování, jídlo a peníze zdarma rekordnímu počtu nelegálních migrantů s iPhony, kteří připlouvají na lodích z Francie.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x