Orbán obvinil Brusel, že vede ideologickou válku proti Maďarsku

Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Evropskou unii z vydírání poté, co na veřejnost unikla zpráva, podle níž se blok chystá pozastavit veškeré financování Budapešti, pokud Maďarský vůdce neustoupí ve svém odporu proti využívání rozpočtu EU k dalšímu financování Ukrajinského válečného úsilí.

V rozhovoru pro Francouzský týdeník Le Point Maďarský vůdce potvrdil postoj své vlády k probíhajícímu konfliktu a trval na tom, že se nenechá přinutit k ústupu od svých zásad.

„Nic se nezměnilo. Takže Maďarský postoj zůstává jasný: s odstupem času nadále věříme, že válka na Ukrajině nemá vojenské řešení,“ řekl Orbán publikaci.

„Bohužel 26 dalších stran stále věří, že existuje vojenské řešení. Jejich návrh směřuje k vojenskému řešení, které nepodporuji. Domníváme se, že jediným řešením je diplomatické řešení,“ dodal.

„Maďarská vláda je žádána, aby Ukrajině poskytla 50 miliard eur během čtyř let. Jelikož se nám nelíbí eskalace války a nemyslíme si, že se řešení najde na bojišti, tento návrh se nám nelíbí.“

Orbán varoval Brusel, že nátlak na zemi, aby přijala většinový názor, je narušením její suverenity.

„Základní otázkou je v tomto případě suverenita. Maďarsko jako suverénní stát je proti této změně rozpočtu. Bohužel toto právo nezávislé země šestadvacítka neakceptuje, a proto na nás vyvíjí nátlak a vydírá nás, abychom se k nim připojili,“ uvedl premiér.

Maďarsko je sice proti tomu, aby se platby Ukrajině prováděly z rozpočtu EU, což by Budapešti odebralo pravomoci, ale Orbán vysvětlil svůj protinávrh předložený Bruselu, který podle něj představuje rozumný kompromis.

„Maďarsko nesouhlasí s tím, že bychom měli dát 50 miliard eur, což je obrovská částka. Nesouhlasíme s tím, že bychom ji měli poskytnout na čtyři roky a tak dále. Maďarsko je ale připraveno podílet se na řešení, pokud nám zaručíte, že se každý rok rozhodneme, zda tyto peníze budeme posílat i nadále, nebo ne.“

„Náš postoj je takový, že nejde o vydírání pomocí veta, ale o obnovení a udržení jednoty Evropské unie,“ dodal.

Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině
Během rozsáhlého rozhovoru byl Orbán dotázán na možný návrat bývalého Amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu na konci tohoto roku a na možné důsledky, které by takový volební výsledek měl na konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem.

„Jasně jsem řekl, že Donalda Trumpa v Evropě potřebujeme. Protože když Trump řekne: ‚Udělejme Ameriku znovu velkou‘, legitimizuje nás to k tomu, abychom řekli: ‚Udělejme Evropu znovu velkou‘.“

Orbán dodal, že Trump je jedním z nejúspěšnějších zahraničněpolitických prezidentů Spojených států.

„Nezačal jedinou válku. Abrahamovy dohody byly jedinou vážnou šancí, jak přinést mír, rovnováhu a přijatelný způsob života do velmi obtížného blízkovýchodního regionu. Osobně jsem i nadále přesvědčen, že kdyby byl v únoru 2022 Americkým prezidentem Donald Trump, v Evropě by žádná válka nebyla,“ uvedl Maďarský lídr.

„Dnes nevidím v Evropě ani v Americe nikoho jiného, kdo by byl dostatečně silným vůdcem, aby válku zastavil,“ doplnil.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x