V rezidenci Liz Trussové se po večírcích nalezly stopy kokainu

Liz Truss

Podle exkluzivní zprávy deníku The Guardian byly po akcích v Cheveningu a Downing Street nalezeny zbytky bílého prášku.

Liz Truss

Podle deníku Guardian byly stopy podezřelé drogy třídy A objeveny ve vládním domě po večírcích, kterých se účastnili političtí spojenci Liz Trussové.

Bílý prášek byl podle zdrojů objeven v sídle Chevening loni v létě, jen několik dní předtím, než Trussová vyhrála volby do vedení toryů a stala se premiérkou.

Jeden ze zaměstnanců tvrdil, že prášek otestovali pomocí tamponu, který při kontaktu s kokainem změní barvu, a ten ukázal přítomnost drogy.

Podle zprávy je držení kokainu trestným činem, za který hrozí až sedm let vězení nebo pokuta bez omezení. Vláda v červenci zahájila nový zásah proti příležitostným uživatelům drog s tím, že jim mohou být zabaveny cestovní pasy.

Podle deníku The Guardian popsaly jednotlivé zdroje, že podobné nálezy byly objeveny v kancelářích na Downing Street č. 10 po dvou výlukách, které se konaly v době, kdy byl Boris Johnson premiérem.

Zaměstnanci Cheveningu tvrdí, že při dvou příležitostech objevili stopy bílého prášku na stolku v herně se snookerovým stolem, a to po nocích, kdy bylo známo, že Trussová hosty v tomto venkovském sídle v Kentu, které je útočištěm zahraničních ministrů, hostila.

Jak informoval deník The Guardian, Trussová, tehdejší ministryně zahraničí, uspořádala během své kampaně za předsednictví ve vládě o víkendu 19.-21. srpna setkání v domě ze 17. století, který byl zařazen do I. kategorie. Další setkání se konalo o víkendu 2.-4. září. Obou víkendů se zúčastnila pestrá škála politických spojenců.

Domov s přízní a oblibou
Chevening je panství o rozloze 3 000 akrů, které se pyšní přízní a oblibou. Ministr zahraničí má tradičně právo užívat sídlo se 115 pokoji a jeho údržba je financována z fondu zřízeného zákonem parlamentu.

Podle zasvěceného zdroje byl kokain hojně užíván v celé Whitehallu a na parlamentním panství a někteří Trussovi političtí spojenci ho užívali. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by Trussová nebo Johnson drogu užívali nebo si byli vědomi, že se drogy užívají nebo že jsou přítomny. Deníku The Guardian nebylo sděleno, kdo nese vinu za údajné nánosy bílého prášku.

Zdroje, které pracovaly v budově č. 10 během Johnsonova působení, uvedly, že po dvou večírcích, které se v kancelářském komplexu konaly navzdory omezením Covid-19, byly objeveny zbytky bílého prášku. Johnson se podle dostupných informací nezúčastnil ani jednoho z večírků.

Jak uvedl deník The Guardian, podle zdrojů byly zbytky bílého prášku objeveny ráno po večírku v budově č. 10 v předvečer pohřbu prince Philipa 17. dubna 2021.

Podle deníku The Guardian objevili uklízeči v koupelnách a na stole v kanceláři č. 10 bílý prášek. U stolu na podlaze vedle koše prý byly objeveny malé plastové sáčky, kapesníky potřísněné krvavými skvrnami a zvratky.

Podle zdrojů se na stejném stole nacházela také rozmazaná čára prášku a odhozená karta Boots Advantage. Není známo, komu karta patřila.

Rozhořčení vypuklo, když vyšlo najevo, že večírek se konal jen několik hodin předtím, než královna musela kvůli pravidlům společenského odstupu truchlit sama na pohřbu svého manžela, uvedl deník The Guardian. Objevily se zprávy o kufru s vínem, který byl přivezen na Downing Street, a o rozbité zahradní houpačce pro premiérčina syna.

Podle zdrojů byly 19. prosince 2020, ráno po vánočním večírku, na toaletách v kancelářském komplexu č. 10 objeveny stopy bílého prášku a malé plastové sáčky.

Zaměstnanci měli podezření, že se jedná o stopy drog, protože byly nalezeny mezi dalšími důkazy pařby, jako jsou lahve, prázdné plechovky a obaly od jídla. Jiný zdroj obeznámený s večírky tvrdil, že na obou akcích se o užívání drog vědělo.

Sue Grayová, vysoká státní úřednice, byla pověřena vypracováním zprávy o večírcích v budově č. 10 a v celé Whitehallu, na kterých se porušovaly výluky. Podle deníku The Guardian její zpráva neobsahovala žádnou zmínku o užívání drog.

Deník to odhalil poté, co byly v loňském roce zveřejněny důkazy o užívání kokainu na toaletách v blízkosti Johnsonovy bývalé parlamentní kanceláře a na dalších místech parlamentního sídla.

Mluvčí Trussové během jejího krátkého působení ve funkci premiérky prohlásila, že „potírání nelegálních drog“ je prioritou.

Deník The Guardian položil Trussové v souvislosti s obviněními z Cheveningu řadu otázek. Odmítla se k nim blíže vyjádřit. Její mluvčí v jednořádkovém prohlášení uvedl: „Je to kategoricky nepravdivé.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x