Jak byl ve městě Buča po stažení ruských vojsk proveden útok pod falešnou vlajkou

masakr v Buči

Vrcholný ruský diplomat prohlásil, že Kyjev provedl útok pod falešnou vlajkou ve městě Buča po stažení ruských vojsk z města.

masakr v Buči

Situace kolem ukrajinského města Buča je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova „dalším falešným útokem“, který se Ukrajina snaží využít proti Rusku.

Během setkání s náměstkem generálního tajemníka pro humanitární záležitosti Martinem Griffithsem Lavrov řekl: „Požádali jsme o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti k této konkrétní otázce, protože takové provokace považujeme za přímé ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti.“

Podle vysoce postaveného ruského diplomata vznikly hrůzné záběry z Buče poté, co ruští vojáci město opustili, přičemž ukrajinští představitelé, údajně pod vlivem svých „západních patronů“, šířili na sociálních sítích „falešná videa“ z Buče.

„Ruští vojáci opustili toto město 30. března, 31. března starosta města slavnostně prohlásil, že je vše v pořádku, a o dva dny později jsme viděli, jak se v ulicích pořádá právě ono představení, které se nyní snaží využít k protiruským účelům,“ dodal Lavrov.

Lavrov se vyjádřil poté, co fotografie mrtvých těl rozesetých po ulicích města Buča v Kyjevské oblasti podpořily tvrzení, že Rusko organizuje masové zabíjení lidí. Moskva důrazně popřela, že by se na zabíjení podílela, a označila záběry z Buče za „další provokaci“, kterou Kyjev zinscenoval pro západní média.

O víkendu se na internetu objevilo další video od Sergeje Korotkije, vůdce „Bučaňských chlapců“ – jedné ze skupin kyjevské obrany území. Na záběrech je slyšet, jak se bojovníci ptají, zda smějí střílet na ty, kteří nemají na rukou modré pásky (symbol ukrajinských sil), a dostávají zelenou.

Mnozí uživatelé sociálních sítí spekulovali, že znepokojivá videa z Buče jsou zfalšovaná, protože se zdálo, že některé „mrtvoly“ se pohnuly nebo dokonce vstaly, jakmile kolem nich projelo auto.

Kromě toho ukrajinská národní policie v sobotu na sociálních sítích sdílela video, v němž tvrdí, že po stažení ruských vojáků provedla v Buči „vyčišťovací operaci.“

„Dnes, 2. dubna, v osvobozeném městě Buča v Kyjevské oblasti zahájily speciální jednotky ukrajinské národní policie čištění oblasti od diverzantů a kompliců ruských vojsk,“ uvedla ukrajinská národní policie na Facebooku.

Video z „vyčišťovací operace“ bylo zveřejněno předtím, než ukrajinská a západní média rozšířila myšlenku, že Rusko zabíjí civilisty ve velkém množství, a rozšířila záběry, které údajně ukazují těla rozesetá po ulicích.

Rusko označilo incident v Buči za „zločinnou provokaci“ a požadovalo svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN k této otázce, ale Spojené království řeklo ne. Moskva nicméně naznačila, že bude naléhat na svolání schůzky k tomuto tématu znovu. Ruský vyšetřovací výbor následně zahájil v této věci právní vyšetřování.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x