Vysoce postavený generál poprvé přiznal, že se Královská námořní pěchota účastnila tajných operací na Ukrajině.
Bývalý generál přiznal, že královská námořní pěchota působila na Ukrajině a účastnila se řady „vysoce rizikových“ operací.
Komando se zapojilo do „diskrétních operací“ a plnilo své úkoly v „nesmírně citlivém prostředí“, uvedl generálporučík Robert Magowan, bývalý velitel Královské námořní pěchoty a zástupce náčelníka obranného štábu Spojeného království.
Britské velvyslanectví v Kyjevě je zabezpečeno a britská vláda zde nadále udržuje diplomatickou přítomnost, jak vyplývá ze zprávy ministerstva obrany ze začátku tohoto roku. Přiznání generálporučíka Magowana je však prvním případem, kdy vysoký vojenský představitel potvrzuje, že na Ukrajině byla nasazena britská námořní pěchota.
Poručík Magowan pronesl následující poznámky, které byly zveřejněny v Globe and Laurel, oficiální publikaci Královské námořní pěchoty: „V lednu tohoto roku byla 45. skupina Commando rychle nasazena – z hloubi temné severonorské zimy, aby evakuovala britské velvyslanectví v Kyjevě do Polska. Chcete-li, jedná se o mezinárodní pohotovostní jednotku 999.“
„V dubnu se pak vrátili do země, aby obnovili diplomatickou misi a poskytli ochranu důležitým pracovníkům. Během obou fází komanda podporovala další diskrétní operace v nesmírně citlivém prostředí a s vysokou mírou politického a vojenského rizika.“
Mluvčí Královského námořnictva sdělil serveru MailOnline: „Královská námořní pěchota byla na Ukrajině nasazena na podporu diplomatické přítomnosti Spojeného království v zemi; neplnila žádnou bojovou funkci.“
Před válkou na Ukrajině britský ministr obrany Ben Wallace uvedl, že malý kontingent vojenského personálu byl na Ukrajině, aby dodal zbraně a provedl výcvik, protože se zvýšila hrozba války. Později byl britský vojenský personál, včetně operátorů SAS, vyslán, aby poskytl výcvik zbraňových systémů ukrajinským vojákům, jakmile začala válka.
Ministerstvo obrany však trvá na tom, že se žádní britští vojáci nezapojili do bojových operací, a uvádí: „Britský vojenský personál byl vyslán na podporu jednání o významném výcviku, který Spojené království nabízí ozbrojeným silám Ukrajiny. Neplní žádnou bojovou funkci.“
Jednotka 45 Commando, která je odborníkem na boj v Arktidě, byla vyslána na cvičení do Norska a poté byla odvolána a vyslána na Ukrajinu, aby provedla rychlou evakuaci personálu velvyslanectví.
Těsně před válkou na Ukrajině byli z Kyjeva evakuováni významní vládní činitelé a diplomaté. Námořní pěchota se vrátila do Norska, kde se zúčastnila největšího vojenského cvičení NATO od 80. let minulého století.
Cvičení Cold Response 2022 se zúčastnilo přibližně 30 000 vojáků z 28 různých evropských a severoamerických zemí.
Cílem cvičení bylo ukázat, jak by soudržné mnohonárodní síly chránily Norsko a severní křídlo Evropy před současným nepřítelem. Z Magowanova přiznání však vyplývá, že řada mariňáků se pouhý měsíc po cvičení vrátila do Kyjeva, aby tam prováděla tajné aktivity uprostřed ukrajinského konfliktu.