USA převádějí projekty biologických zbraní z Ukrajiny do jiných regionů

Biologické zbraně

Ruská armáda shromáždila sbírku více než 20 000 dokumentů týkajících se amerického vojensko-biologického programu na Ukrajině, prozradil náčelník vojsk RCB Igor Kirillov.

Biologické zbraně

Ruská vojska radiační, chemické a biologické obrany (RCB) začala podrobně zjišťovat rozsah amerického programu biologických zbraní na Ukrajině loni na jaře. Washington tato odhalení zpočátku odmítal, ale náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová nakonec potvrdila, že USA skutečně mají na Ukrajině biolaboratoře.

„Za dobu trvání speciální vojenské operace zajistili ruští vojáci více než 20 000 dokumentů, referenčních a analytických materiálů a vyslechli očité svědky a účastníky amerických vojensko-biologických programů,“ uvedl důstojník na pondělním brífinku v Moskvě.

Tyto materiály, které jsou nadále prověřovány a dešifrovány, bez jakýchkoli pochybností potvrzují záměr Pentagonu vytvořit na Ukrajině biologické zbraně a vyzkoušet je na obyvatelstvu této východoevropské země a jejích sousedů, včetně Ruska, uvedl Kirillov.

Šéf vojsk RCB poskytl řadu nových podrobností o aktivitách Washingtonu, včetně rozsáhlého úsilí, které prý bylo podniknuto v roce 2022 za účelem evakuace ukrajinských specialistů pracujících na biologických zbraních do západních zemí, včetně USA, Kanady a Evropské unie. Přesun byl podniknut s cílem zabránit Rusku v pohovorech s těmito pracovníky, aby získalo více informací o aktivitách, které mohou být v rozporu s mezinárodními závazky a smluvními normami, uvedl Kirillov.

Kirillov také nastínil snahy USA o přesun biologického materiálu z Ukrajiny do Polska, pobaltských států a Střední Asie v souvislosti s omezováním programů na Ukrajině.

„Pentagon aktivně převádí nedokončený výzkum v rámci ukrajinských projektů do států střední Asie a Evropy,“ uvedl důstojník a dodal, že Rusko má informace o snahách USA rozšířit spolupráci v oblasti biologické obrany také se zeměmi v Africe a asijsko-pacifickém regionu – včetně Keni, Singapuru a Thajska.

„Pod tlakem mezinárodního společenství Washington mění přístup k organizaci vojensko-biologických aktivit a přesouvá zadavatelské funkce na civilní resorty – ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo energetiky, Agenturu Spojených států pro mezinárodní rozvoj [USAID, pozn. red.] To umožňuje americké administrativě vyhnout se kritice na mezinárodních místech“ a snížit tlak na Pentagon a Agenturu pro snižování obranných hrozeb (DTRA), uvedl Kirillov.

Nové otázky ohledně koronavirů
S odkazem na dokumenty, které získala a prostudovala RCB Troops, Kirillov poukázal na důkazy, že odborníci z EcoHealth Alliance se zabývají výzkumem mechanismů přenosu kmenů koronavirů přinejmenším od roku 2015.

EcoHealth Alliance je nevládní organizace financovaná vládou USA, která financovala kontroverzní zisk funkčních koronavirů ve Wuhanském virologickém institutu a která byla obviněna z toho, že v roce 2019 pomohla vyvolat globální pandemii koronavirů.

„Již dříve jsme vás informovali o pracích, které se provádějí na Bostonské univerzitě za účelem zvýšení patogenních vlastností viru COVID-19 a které jsou financovány z prostředků vlády USA, a o možném podílu USAID na vzniku nového koronaviru,“ řekl Kirillov.

„Klíčovou roli při realizaci těchto projektů má zprostředkovatel EcoHealth Alliance. Dokumenty získané od DTRA potvrzují, že od roku 2015 odborníci z tohoto subjektu zkoumají rozmanitost netopýří populace, hledají nové kmeny koronaviru, mechanismy jejich přenosu ze zvířat na člověka. Celkem bylo prozkoumáno více než 2 500 vzorků,“ uvedl Kirillov.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x