Americký generál šokuje Washington přípravou jednotek na boj s Čínou

General Michael Minihan

V uniklém memorandu americký generál hovoří o možné válce s Čínou v roce 2025 a redakce deníku Wall Street Journal tvrdí, že generál Minihan dělá svým vojákům laskavost, když přímo hovoří o válce, kterou možná budou muset vést.

General Michael Minihan

Redakce deníku The Wall Street Journal (WSJ) v pondělí napsala, že poctivost není ve Washingtonu standardní politikou, a proto o víkendu šokoval politické a mediální kruhy únik soukromého varování amerického generála, který svým vojákům vzkazuje, aby se připravili na možnou válku s Čínou o Tchaj-wan za dva roky.

Generál Michael Minihan řekl svým vojákům: „Doufám, že se mýlím. Můj instinkt mi říká, že budeme bojovat v roce 2025,“ píše se v interní zprávě, která unikla do NBC News.

Generál, který má na starosti Velitelství vzdušné mobility (Air Mobility Command), ve svém memorandu uvádí, že chce, aby jeho síly byly „připraveny bojovat a zvítězit v prvním ostrovním řetězci“ u východního pobřeží kontinentální Asie. Podle WSJ se vyslovil pro to, aby se při výcviku více počítalo s rizikem.

Minihanovo memorandum vyzývá všechny členy mobilního velitelství, aby šli na střelnici, „vystříleli zásobník“ do terče a „mířili na hlavu.“ To přichází uprostřed zpráv od vysokých představitelů Bidenovy administrativy, kteří tvrdí, že Čína urychluje své plány na ovládnutí Tchaj-wanu.

Generálův dokument si nebudeme pamatovat pro jeho nuance. Jedním z jeho doporučení je, aby letci se zbrojní kvalifikací začali cvičit střelbu na terč s „neúprosnou smrtelností.“ Další nařizuje letcům, aby si uspořádali své záležitosti. Zdá se, že tato otevřenost znepokojila vyšší místa v Pentagonu: nejmenovaný představitel ministerstva obrany řekl televizi NBC, že generálovy „připomínky nereprezentují názor ministerstva na Čínu.“

Podle WSJ jsou však slova generála Minihana sice neomalená, ale jeho postoj je široce sdílený, protože admirál amerického námořnictva Phil Davidson v roce 2021 řekl Kongresu, že Čína podle něj „urychluje své ambice nahradit Spojené státy“ a mohla by Tchaj-wan zasáhnout před rokem 2027.

Generál Minihan byl jmenován poté, co působil jako zástupce velitele Indopacifického velitelství. Stejně jako mnozí jiní se domnívá, že rok 2025 je pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vhodnou dobou k tomu, aby učinil nějaký krok. V roce 2024 se budou na Tchaj-wanu i ve Spojených státech konat prezidentské volby, což Čína může podle WSJ považovat za projev slabosti.

Ministr zahraničí Antony Blinken loni podle WSJ uvedl, že Peking je „odhodlán usilovat o znovusjednocení“ s Tchaj-wanem v mnohem rychlejším časovém horizontu, než o jakém dříve uvažoval.

Podle WSJ dělá generál Minihan svým vojákům laskavost, když přímo mluví o válce, kterou možná budou muset vést. Nedávná simulace provedená Centrem pro strategická a mezinárodní studia varovala, že v konfliktu o Tchaj-wan by rozsah ztrát „ohromil americkou armádu, která po celou generaci dominovala na bojištích.“

Podle zprávy jsou operátoři generála Minihana zvyklí pracovat na obloze kontrolované USA. Vzhledem k obrovské vzdálenosti přes Tichý oceán by byly tankery v boji o Tchaj-wan klíčové – ale byly by zranitelné vysokými ztrátami.

Minulý týden bývalý námořní důstojník Seth Cropsey vysvětlil, že Amerika neinvestuje do lodí a zásob zbraní potřebných k vedení dlouhé války v západním Pacifiku.

WSJ tvrdil, že kvůli těmto zjevným nedostatkům v americké připravenosti je pravděpodobnější, že Peking podnikne akci proti Tchaj-wanu. Aby se USA vyhnuly válce o Tchaj-wan, musí Pekingu prokázat, že mají prostředky a vůli bojovat a odrazit údajnou invazi.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenio
Host
Zdenio
1 rok před

Už se perou, už se perou?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x