Viktor Orbán: Současný politický systém v Evropě se zhroutí

Viktor Orban

Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro rakouský deník eXXpress vyjádřil přesvědčení, že současný politický systém v Evropě se během tohoto desetiletí zhroutí.

Viktor Orban

„Propast se zvětšuje, odcizení mezi Maďarskem a EU postupuje,“ řekl maďarský lídr. Viktor Orbán (59) vedl na kongresu Mathias Corvinus Collegium exkluzivní rozhovor s několika novináři – včetně šéfredaktora eXXpressu Richarda Schmitta – o současné evropské situaci.

Novináři, kteří se zúčastnili kongresu Mathias Corvinus Collegium, vedli dvouapůlhodinový rozhovor s maďarským premiérem.

Orbán otevřeně hovořil o současné konfliktní situaci mezi Evropou a Ruskem. S překvapivým nadhledem však zhodnotil i situaci v Evropské unii: „Vím, o čem mluví šéfové vlád ve Francii a Německu: o větší migraci. A o genderu. My Maďaři máme tradiční model rodiny – ale oni jsou tak odlišní.“

Orbán několikrát zdůraznil: „Oni chtějí ‚Spojené státy evropské‘ – my rozhodně ne.“

Válka na Ukrajině zničila stará spojenectví
Maďarský premiér zpochybnil směr, kterým se EU vydala: „Jak to bude pokračovat? Současný politický systém v Evropě už nemůže dlouho přežít, zhroutí se. Pak to bude vypadat tak, že se vrátíme k tradicím.“ Byl dotázán, kdy se to podle něj stane skutečností. „V tomto desetiletí. A evropští konzervativci potřebují hlavu, nějakou figuru.“

Současná válka v Evropě zničila mnoho věcí, řekl Orbán: „Trpí tím i naše dřívější spojenectví se Slovenskem, Českou republikou, Rakouskem a Itálií.“ Novou italskou premiérku Giorgiu Meloniovou však maďarský premiér považuje za osobu, která „mění pravidla hry.“

Podle Orbána je však Itálie v současné době ve finanční tísni. „Musí (Meloniová) přežít jednání s vedením EU o platbách z fondu na obnovu do března. Itálie peníze potřebuje.“

Kvůli kritice současné politické situace vedení EU se Viktora Orbána jeden z přítomných novinářů zeptal, zda je stále pro setrvání Maďarska v EU. Jeho odpověď zástupce médií překvapila: „Rozhodně ne. Ale musíme. Normální lidé s normálními názory v této EU zůstat nechtějí. Problém hlavního proudu Evropy s námi Maďary je: Jsme úspěšní.“

Premiér poté hovořil o bojích na maďarských hranicích: „Samozřejmě, že s tímto postojem jste okamžitě uráženi jako ‚fašista‘ nebo ‚homofob‘. Teď už to vím: Já jsem ve všem černá ovce. Ale na čem opravdu záleží? Na našich voličích. Ale ani volební vítězství nestačí a ani okolí nesmí být k člověku vždy nepřátelské. Ano: jsem pro vlastenecké křesťanské Maďarsko.“

Rozhovor se uskutečnil po mediálním kongresu Mathias Corvinus Collegium (MCC) v Budapešti. MCC je interdisciplinární think tank, odborná vysoká škola nabízí různé programy, jako je akademie leadershipu a žurnalistiky, a také kurzy pro vysokoškoláky a středoškoláky v oblasti ekonomie, společenských věd a práva.

Orbán přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu
Maďarsko opakovaně kritizuje sankce Evropské unie vůči Rusku a tvrdí, že hrozí zničení evropské ekonomiky. Orbán navíc nedávno označil Ukrajinu za zemi nikoho a přirovnal ji k Afghánistánu, což vyvolalo další pobouření.

„Tento krvavý sankční režim žene inflaci do nebes,“ řekl Orbán začátkem tohoto měsíce státní televizi MR1. „Kdyby sankce skončily, ceny energií by okamžitě klesly, stejně jako obecné ceny, což by znamenalo, že inflace by se snížila na polovinu.“

Neústupnost EU při poskytování finančních prostředků Maďarsku také znamená, že vláda nabízí učitelům pouze desetiprocentní zvýšení platů, které by však mohla zvýšit na 20,8 %, pokud by Brusel uvolnil prostředky z Covid fondu.

Maďarsko dalo najevo, že bude vetovat jakékoli sankce EU vůči Rusku, které se týkají jaderné energetiky. Maďarsko má jadernou elektrárnu postavenou Ruskem, kterou plánuje rozšířit.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdenio
Host
zdenio
1 rok před

EÚ mala pôvodne za cieľ vybudovať mierovú, zjednotenú a prosperujúcu Európu. Mali sa postupne odstraňovať hospodárske disparity jednotlivých krajín s postupným vyrovnávaním ekonomík a rozširujúcou sa vzájomnou spoluprácou. V období studenej vojny bola viacúrovňová spolupráca. V rámci štátov EÚ, medzi štátmi Európy a v rámci Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP). Počas tohto obdobia boli aj hospodárske výkyvy, nikdy však nepresiahli hranicu takej krízy, ktorá by bola likvidačná.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x