USA oznámily plány na rozšíření „průmyslové základny“ pro válku s Ruskem

válka na Ukrajine

Ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že Spojené státy a jejich spojenci plánují „rozšířit průmyslovou základnu“ pro výrobu bomb, raket a dělostřelectva pro válku s Ruskem na Ukrajině.

válka na Ukrajine

Ve jménu „poskytnutí dlouhodobé podpory Ukrajině“ přední světové imperialistické mocnosti masivně stupňují svou válečnou výrobu „pozemních střel dlouhého doletu, systémů protivzdušné obrany, munice vzduch-země.“

Deník New York Times označil toto oznámení za „bod obratu pro spojence vyzbrojující Ukrajinu“ a „znamení, že Spojené státy a jejich spojenci věří, že boje na Ukrajině potrvají roky.“

Téhož dne Washington oznámil, že plánuje více než zdvojnásobit počet odpalovacích zařízení raket dlouhého doletu HIMARS zaslaných na Ukrajinu. Podle Pentagonu vynaloží USA na dodávky zbraní do země dalších 1,1 miliardy dolarů.

Tyto kroky přicházejí v době, kdy Rusko prohlásilo, že uzná nezávislost čtyř ukrajinských území, která jsou částečně pod jeho kontrolou, což má být předehrou k jejich páteční formální anexi.

V pondělí došlo k sérii útoků na plynovody Nord Stream I a Nord Stream II, které jsou schopny přepravovat zemní plyn z Ruska do Německa. Ukončení projektu plynovodu Nord Stream II bylo hlavním cílem Spojených států, které se snažily vyprovokovat válku s Ruskem.

Ačkoli žádný stát za útoky nepřevzal odpovědnost, Radosław Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí a manžel americké státní agentky Anne Applebaumové, napsal na Twitteru: „Děkujeme, USA,“ a následně tweet smazal.

Tento vývoj následuje po velkém vojenském debaklu ruských sil na severovýchodě Ukrajiny na začátku tohoto měsíce, kdy ukrajinské zástupné síly USA a NATO postoupily během několika dní o desítky kilometrů. V důsledku zhroucení ruské obrany v Charkovské oblasti Kreml pohrozil, že ve válce použije jaderné zbraně, zatímco američtí představitelé prohlásili, že se nenechají „odradit“ od eskalace svého zapojení do války hrozbou jaderného zničení.

Bleskový postup Ukrajiny umožnila skutečnost, že Spojené státy poskytly ukrajinským jednotkám své nejmodernější pozemní raketové a protiletadlové systémy a ofenzívu navrhly, zorganizovaly a vedly.

Spojené státy poté, co přeměnily ukrajinskou armádu ve stoprocentní pobočku Pentagonu, fakticky vyprázdnily své zbrojní sklady od všech dostupných zbraní, které mohly do země poslat.

Dodávka zbraní, kterou Pentagon oznámil ve středu, bude první, při níž Spojené státy nečerpají stávající zásoby zbraní, ale přímo pověřují dodavatele obranných služeb, aby vyrobili zbraně potenciálně na roky dopředu, uvedl Pentagon.

„Na rozdíl od prezidentského zmocnění k čerpání (Presidential Drawdown Authority, PDA), které ministerstvo obrany nadále využívá k dodávkám vybavení na Ukrajinu ze zásob ministerstva obrany historickým tempem, je USAI zmocněním, na jehož základě Spojené státy pořizují schopnosti od průmyslu,“ uvedl Pentagon. „Toto oznámení představuje začátek kontraktačního procesu, jehož cílem je poskytnout Ukrajině další prioritní schopnosti ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.“

Pentagon k tomu poznamenal,

„Celkově se Spojené státy od ledna 2021 zavázaly poskytnout Ukrajině bezpečnostní pomoc ve výši přibližně 16,9 miliardy dolarů. Od roku 2014 se Spojené státy zavázaly poskytnout Ukrajině bezpečnostní pomoc ve výši přibližně 19 miliard dolarů, od začátku nevyprovokované a brutální ruské invaze 24. února více než 16,2 miliardy dolarů.“

USA například poslaly na Ukrajinu více než 1,5 milionu 155mm houfnicových granátů, zatímco v době míru jich ročně vyrobí pouze 30 000.

„Vojenské zásoby většiny členských států [NATO] byly, neřekl bych, že vyčerpány, ale ve velké míře vyčerpány, protože jsme Ukrajincům poskytovali velké kapacity,“ řekl na začátku tohoto měsíce Josep Borrell, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnost.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil,

„Nyní spolupracujeme s průmyslem na zvýšení výroby zbraní a munice, abychom nějakým způsobem jako celek zvýšili produkci.“

„Spojené státy potřebují udržovat zásoby, aby podpořily válečné plány,“ řekl televizi CNBC Mark Cancian, bývalý plukovník americké námořní pěchoty a hlavní poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). „Pro některé druhy munice by byl hnacím motorem válečného plánu konflikt s Čínou o Tchaj-wan nebo v Jihočínském moři,“ řekl.

Současně s plánem na přezbrojení Spojené státy tento týden oznámily, že plánují reorganizaci způsobu velení, vyzbrojování a vybavení svých zástupných sil na Ukrajině a vytvoření jednotné velitelské struktury pro organizaci válečného úsilí.

Pentagon zatím vytvoření nové velitelské struktury nepřiznal, aby se podle New York Times „vyhnul tomu, že bude nahrávat ruskému prezidentovi Vladimiru V. Putinovi, že jeho země je ve válce se Spojenými státy.“

Timesy uvádějí, že „podle několika vojenských a administrativních činitelů by systém spadal pod jedno nové velení se sídlem v Německu, které by vedl vysoce postavený americký generál.“

Deník dodává: „V současné době se v USA nachází několik velitelů, kteří by měli být schopni plnit své úkoly,“

„Nové velitelství, které by podléhalo generálu Cavolimu, by provádělo rozhodnutí přijatá kontaktní skupinou pro obranu Ukrajiny, koalicí 40 zemí, kterou ministerstvo obrany vytvořilo po ruské invazi, aby se zabývala potřebami a požadavky Ukrajiny.

„Misi by se věnovalo asi 300 lidí a sídlila by v německém Wiesbadenu, kde je velitelství americké armády v Evropě. Velká část výcviku ukrajinských vojáků v amerických zbraňových systémech již probíhá tam nebo v blízkém okolí,“ uvedl deník New York Times.

Na pozadí eskalace války vyzvalo americké velvyslanectví v Moskvě své občany, aby opustili Rusko, a prohlásilo: Válka se stupňuje,

„Občané USA by neměli cestovat do Ruska a ti, kteří v Rusku pobývají nebo tam cestují, by měli Rusko okamžitě opustit, dokud existují omezené možnosti komerčního cestování.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
Host
Drak
1 rok před

Jeden žid a dokázal proti sobě postavit dva Slovanské národy. Jak to že ještě žije a jak to že žijí ti, kdo tohle svinstvo podporují?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x