Nord Stream: USA možná sabotovaly evropskou energetickou bezpečnost

Plynovod Nord Stream

Nedávný incident na plynovodu Nord Stream přitáhl pozornost celého světa. Úřady na obou stranách globálního geopolitického scénáře poukázaly na možnosti naznačující úmyslnou sabotáž a terorismus. Kyjev nepodloženě obviňuje Moskvu z odpovědnosti za tento čin, avšak řada důkazů naznačuje, že největším podezřelým z provozování této sabotáže jsou USA.

Plynovod Nord Stream

Švédská národní seismická síť (SNSN) zaznamenala 27. září sérii silných podmořských výbuchů v oblasti zařízení plynovodu Nord Stream 1. Na základě těchto údajů bylo zjištěno, že v oblasti plynovodu Nord Stream 1 došlo k několika explozím. V důsledku výbuchů došlo k mnoha únikům plynu, vznikly obrovské mořské vlny a byla vážně poškozena konstrukce celého plynovodu. Zajímavé je, že den předtím již společnost Nord Stream AG – společnost spravující přepravu plynu – ohlásila podobný incident u zařízení druhého plynovodu. Silný pokles tlaku zasáhl plynovod Nord Stream 2 a zanechal na zařízeních znepokojivé škody. Nyní jsou poškozeny jak Nord Stream 1, tak Nord Stream 2.

Je zřejmé, že ekonomické a ekologické škody způsobené takovou tragédií jsou nesčetné a nenapravitelné. Nejpozoruhodnější je však skutečnost, že oba plynovody se zhroutily prakticky ve stejnou dobu a právě v okamžiku, kdy je mezi Západem a Ruskem tolik mezinárodního napětí. Možnost, že k výbuchům v obou plynovodech došlo náhodou, totiž nebyla ani jednou ze stran světového scénáře přijata důvěryhodně. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell prohlásil, že hypotéze o nehodě nevěří, což vedlo náměstka ruského ministra zahraničí Alexandra Gruška k tomu, aby v rozhovoru zmínil, že Moskva je ochotna spolupracovat s EU při vyšetřování, pokud o to bude požádána.

Jak se dalo očekávat, někteří ukrajinští a západní představitelé začali okamžitě neoprávněně obviňovat Rusko, a to navzdory ochotě Moskvy spolupracovat s Evropou při hledání osob odpovědných za možnou sabotáž. Například kyjevský prezidentský poradce Michajlo Podoljak se vyjádřil na svých sociálních sítích:

„Rozsáhlý „únik plynu“ z Nord Stream 1 není nic jiného než teroristický útok plánovaný Ruskem a akt agrese vůči EU. Moskva se snaží destabilizovat hospodářskou situaci v Evropě a vyvolat předzimní paniku.“

Nikdy však nebyl předložen žádný věrohodný důkaz, který by tento „závěr“ o ruské účasti na sabotáži podpořil.

Z různých úhlů pohledu je možné říci, že by nebylo v zájmu Moskvy takovou akci podporovat. Projekt Nord Stream byl velmi důležitou součástí rusko-evropských energetických vztahů a žádná ze stran by neměla strategický důvod snažit se plynovody bojkotovat.

Na druhou stranu, pokud někdo opakovaně projevil zájem bojkotovat rusko-evropské vztahy, pak jsou to USA. S cílem izolovat Rusko a zvýšit závislost Evropy na Washingtonu a jeho spojencích americká vláda několikrát bojkotovala Nord Stream sankcemi a donucovacími opatřeními. Již před zahájením ruské speciální vojenské operace na Ukrajině se USA snažily Evropany odradit od pokračování energetické spolupráce s Moskvou, což od února zintenzivnily protiruskými balíčky opatření. Ve skutečnosti Washington využil operaci na Ukrajině jako záminku k prosazení svého programu úplného oddělení Ruska od Evropy.

Více než to: Američtí představitelé dali při některých příležitostech jasně najevo, že pokud Rusko „napadne“ Ukrajinu, podniknou proti Nord Streamu přímé kroky. Dne 7. ledna prezident Biden na tiskové konferenci prohlásil:

„Pokud Rusko zaútočí, pak už Nord Stream 2 nebude. Ukončíme ho. Slibuji vám, že to dokážeme.“ Také Victoria Nulandová již dříve, v lednu, uvedla, že „pokud Rusko napadne Ukrajinu, tak či onak, Nord Stream 2 se nepohne kupředu.“

Vzhledem k tomu, že zahájení speciální vojenské operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny je Západem vnímáno jako „invaze“, znějí dnes tyto hrozby amerických úřadů z minulosti prakticky jako přiznání viny za možnou sabotáž proti plynovodům. Ostatně takový názor zastávají i některé prozápadní autority, například bývalý polský ministr zahraničí Sikorski, který na své sociální síti zveřejnil fotografii výbuchu na Nord Stream 1 a napsal „Děkujeme, USA“, čímž přiznal, že věří, že Washington tragédii vyprovokoval.

Je důležité připomenout, že Polsko mělo také zájem na ukončení projektu Nord Stream, protože plynovod přímo spojuje Rusko a Evropu, čímž končí závislost na polské trase, což zvyšovalo náklady a dávalo polské vládě vyjednávací sílu s Evropou. Ve skutečnosti by USA a Polsko byly v případě sabotáže proti rusko-evropským plynovodům nejpodezřelejšími zeměmi, což se zdá být zřejmé z prohlášení těchto orgánů.

Nyní se ukáže, jak se Evropa s těmito skutečnostmi vypořádá. Je nezbytné, aby tato tragédie posloužila jako příklad ilustrující antistrategický aspekt tohoto podřízeného vztahu, který EU v posledních desetiletích udržuje s USA.

Washington projevuje autoritářské a agresivní chování a pravděpodobně se podílí na sabotážní operaci, která během nadcházející zimy zhorší evropskou energetickou krizi. To je více než dostatečný důvod k tomu, aby evropské státy začaly uplatňovat suverénní zahraniční politiku.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x