Podporu ukrajinské kandidatuře do NATO vyjádřilo zatím jen 9 z 30 států NATO
Prezidenti devíti zemí NATO se v neděli sešli, aby vyjádřili podporu ukrajinské kandidatuře na členství a zároveň vyzvali všechny spojence k „podstatnému zvýšení“ vojenské podpory Kyjevu. Šéf bloku mezitím poznamenal, že k vyhovění žádosti Ukrajiny o vstup je zapotřebí souhlasu všech 30 států NATO.
Prohlášení přišlo jen dva dny poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil záměr své země požádat o zrychlené členství v NATO.
Pokud Ukrajina vstoupí do NATO, překročí tím jednu z „červených linií“ Ruska a může to vést k agresivnější válce týkající se více zemí. Nicméně se zdá, že některým státům postup ve světové válce nevadí. „Pevně stojíme za rozhodnutím bukurešťského summitu NATO z roku 2008 ohledně budoucího členství Ukrajiny,“ uvedli prezidenti České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Severní Makedonie, Černé Hory, Polska, Rumunska a Slovenska. „Podporujeme Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi, požadujeme, aby se Rusko okamžitě stáhlo ze všech okupovaných území, a vyzýváme všechny spojence, aby podstatně zvýšili svou vojenskou pomoc Ukrajině,“ uvedli v prohlášení.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg mezitím v komentáři k Zelenského nabídce zdůraznil, že „jakékoli rozhodnutí o členství musí být přijato konsensem“ všech 30 členů. Stoltenberg zdůraznil, že NATO „má politiku otevřených dveří“, a uvedl, že v současné době je hlavní prioritou bloku „podpořit Ukrajinu“, a to jak vojensky, tak finančně. To je podle něj také „nejlepší způsob, jak reagovat“ na kroky Ruska.
Zelenskij oznámil žádost o členství v NATO ve stejný den, kdy ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení dvou donbaských republik a Chersonské a Záporožské oblasti k Rusku.
Zdá se, že Spojené státy se obávají načasování žádosti Ukrajiny o vstup do NATO. Spojené státy jsou v otázce NATO oddány politice „otevřených dveří“, ale nyní není vhodná doba na zvažování žádosti Ukrajiny o členství, uvedl v pátek poradce prezidenta Joe Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Moskva, která považuje rozšíření NATO za přímé ohrožení svých národních zájmů, uvedla potenciální členství Ukrajiny v alianci jako jeden z důvodů své vojenské ofenzívy. To znamená, že to bylo vedeno jako způsob, jak dále zažehnout válku, do níž bude zapojen celý svět.