USA odmítají zveřejnit podrobnosti o kazetové munici poslané na Ukrajinu

kazetová munice

Ředitelka organizace Human Rights Watch (HRW), která se zabývá ochranou zbraní, Mary Warehamová ve středu pro agenturu RIA Novosti uvedla, že USA dosud nezveřejnily, jaké typy kazetové munice na Ukrajinu poslaly, ani za jakých podmínek byly předány.

kazetová munice

„Stále nemáme úplné informace o přesných typech kazetové munice, kterou USA předávají. Na tom záleží, protože z toho lze zjistit, jaká je míra zmetkovitosti, kolik jich pravděpodobně selže,“ uvedla ředitelka HRW zabývající se ochranou zbraní.

„Nevíme, jaké množství bylo převedeno, v jakém časovém období byly převáděny, kdy převody skončí a jakým způsobem jsou převáděny na Ukrajinu. Byly převezeny z vojenských základen na území některé evropské země, nebo prošly vzdušným prostorem nad územím země, která přistoupila ke smlouvě?“ dodala. Uvedla Warehamová s odkazem na úmluvu o zákazu protipěchotních min z roku 1997.

Dodává, že i kdyby Washington na tyto otázky odpověděl, byl by transfer kazetové munice na Ukrajinu „nepřijatelný“, protože by ohrožoval životy civilistů.

„Převážnou většinu obětí kazetové munice tvoří civilisté a bohužel 70 % obětí ze zbytků kazetové munice tvoří děti. Ani ne tak z útoků, to je pro nás těžší zdokumentovat … Zcela jsme se postavili proti transferu kazetové munice na Ukrajinu,“ řekla Warehamová.

První balíček vojenské pomoci Bidenovy administrativy pro Ukrajinu zahrnoval v červenci kazetovou munici, kontroverzní zbraň, kterou kritizovali ochránci lidských práv a proti níž se postavili někteří američtí zákonodárci.

Kazetová munice je nerozlišující zbraň, která nemá samočinné zařízení. To znamená, že až 14 % submunice v kazetové munici může při dopadu nevybuchnout, což představuje hrozbu pro civilisty ještě několik let po skončení konfliktu.

Ukrajina se v roce 2005 stala smluvní stranou Ottawské úmluvy o kazetové munici, která zakazuje používání, výrobu, převod, skladování a dokonce i vývoj těchto nerozlišujících zbraní.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krpo
Host
krpo
10 měsíců před

Tak hlavně,že UA ratifikovala smlouvu o nešíření – aspoň další ukázka spolehlivosti !!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x