Uniklý dokument odhaluje obavy Bidenovy administrativy z korupce na Ukrajině

Biden a Zelenskyj

Podle důvěrného strategického dokumentu USA, který získal server Politico, mají úředníci Bidenovy administrativy větší obavy z korupce na Ukrajině, než otevřeně přiznávají.

Biden a Zelenskyj

Dokument, označený jako „citlivý, ale neutajovaný“, podrobně popisuje dlouhodobý plán USA a uvádí různá opatření, která Washington zavádí s cílem pomoci Kyjevu při řešení korupce a zahájení reforem v různých odvětvích na Ukrajině.

Zdůrazňuje možné důsledky korupce, včetně rizika, že Západní spojenci stáhnou podporu konfliktu Ukrajiny s Ruskem, a zdůrazňuje, že Kyjev musí bezodkladně upřednostnit své protikorupční úsilí.

Důvěrná verze dokumentu nazvaného „Integrovaná strategie země“ zdůrazňuje, že „vnímání korupce na vysoké úrovni“ by mohlo podkopat důvěru Ukrajinské veřejnosti i zahraničních představitelů ve válečnou vládu.

Tento pohled je explicitnější než to, co je uvedeno ve veřejně dostupné verzi 22stránkového dokumentu, který byl v tichosti zveřejněn na internetových stránkách ministerstva zahraničí zhruba před měsícem.

Důvěrná verze, která je přibližně třikrát delší, poskytuje podrobnější informace o cílech USA na Ukrajině a zabývá se například privatizací bank, podporou výuky angličtiny ve školách a podporou přijetí protokolů NATO Ukrajinskou armádou. Mnohé z těchto cílů jsou údajně zaměřeny na boj proti korupci v zemi.

Zveřejnění strategického dokumentu poukazuje na výzvu, které Bidenova administrativa čelí v oblasti komunikace.

Jejím cílem je povzbudit Ukrajinu k boji proti korupci, musí tak však činit opatrně, neboť přílišná otevřenost v této otázce by mohla posílit odpůrce americké pomoci Ukrajině, včetně republikánských zákonodárců, kteří se snaží takovou pomoc zablokovat.

Vnímání snížené americké podpory Kyjevu by také mohlo vést Evropské země k tomu, aby přehodnotily své zapojení.

V zákulisí probíhají upřímné diskuse s Ukrajinskými představiteli, kteří uznávají problém korupce.

K této změně důrazu na korupci dochází postupně od zahájení Ruské speciální vojenské operace v únoru 2022.

Zpočátku Bidenova administrativa toto téma bagatelizovala, aby projevila solidaritu s Ukrajinou a neposkytla munici kritikům americké vojenské a ekonomické pomoci.

Po více než roce trvání konfliktu však nyní Američtí představitelé toto téma zviditelňují ve veřejných i soukromých diskusích.

Například poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan se na začátku září setkal s delegací Ukrajinských protikorupčních institucí.

Podle zdrojů obeznámených s touto záležitostí Bidenova administrativa v současné době jedná s Ukrajinskými představiteli o možnosti propojit budoucí hospodářskou pomoc Ukrajině s reformami zaměřenými na řešení korupce a zvýšení atraktivity země pro soukromé investice.

Tyto podmínky se zvažují pro hospodářskou pomoc, nikoli však pro vojenskou pomoc.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno v rámci potírání údajné korupce přijal opatření proti nejvyšším představitelům obrany, čímž dal najevo svou vstřícnost vůči USA a Evropě.

„Integrovaná strategie pro Ukrajinu“ uvádí různé cíle, harmonogramy a milníky pro Ukrajinu. Není jasné, zda byla delší verze strategie poskytnuta Ukrajinské vládě nebo zda existuje utajená verze.

Přestože mnoho běžných Ukrajinců strategii pravděpodobně uvítá vzhledem k únavě z endemické korupce, vznikají obavy, zda tyto podmínky neovlivní pomoc poskytovanou Ukrajině za účelem vítězství v probíhajícím konfliktu. Dokument zdůrazňuje důležitost plnění závazků USA v oblasti vybavení a výcviku Ukrajinských ozbrojených sil proti útokům Ruska.

USA rovněž nastínily mnohostrannou strategii pro Ukrajinu, včetně podpory Ukrajiny v rozvoji domácího obranného průmyslu schopného vyrábět vlastní vojenské vybavení, podpory začínajících podniků v oblasti obranných informačních technologií na Ukrajině a zaměření se na deoligarchizaci, zejména v energetickém a těžebním sektoru, jako základního principu budování lepší Ukrajiny.

Usiluje také o podporu Ukrajinských institucí při zvyšování jejich dohledových kapacit, včetně posuzování korupčních rizik a provádění reforem v oblasti lidských zdrojů, o pomoc Ukrajině v různých odvětvích, jako je zdravotnictví, kybernetická obrana a boj proti dezinformacím, a o podporu Ukrajinského antimonopolního úsilí a iniciativ na zvýšení daňových příjmů.

Dále chce podpořit Ukrajinské finanční systémy, aby zvýšily poskytování úvěrů na rozšíření podnikání, snížit roli státu v bankovním sektoru, podpořit výuku angličtiny na Ukrajině prostřednictvím technické a jiné pomoci a pomoci Ukrajině při budování kapacit pro stíhání válečných zločinů v rámci vlastního soudního systému, včetně výběru nových soudců a řešení stížností na pochybení soudců.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
Host
Drak
7 měsíců před

Americká administrativa, která se velkou měrou podílí na korupci na Ukrajině má obavy? Jedině snad z toho, že na ní zbyde méně, když USA nebudou chvíli insolventní.

Josef
Host
Josef
7 měsíců před

Je to sám zloděj a darebak. Zase nato doplatí ti největší ubozaci chudáci. Je to na zvracení!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x