Turecký vůdce usiluje o ukončení konfliktu v Pásmu Gazy, Izrael označil za VÁLEČNÉHO ZLOČINCE

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se chystá zahájit „globální iniciativu“ zaměřenou na ukončení konfliktu v pásmu Gazy a je na pokraji oficiálního označení Izraele za válečného zločince, jak informoval provládní list Hurriyet.

Erdogan, který již dříve podpořil Hamás jako „bojovníky za svobodu“, nyní podniká kroky k zahájení celosvětového úsilí o zajištění příměří v Izraeli a odsuzuje to, co vnímá jako válečné zločiny proti Palestině.

V nedávném prohlášení Erdogan oznámil: „Zavolám každému ze světových vůdců, budu s nimi jednat a v případě potřeby se s nimi setkám.“

Odráží to jeho záměr spolupracovat se světovými lídry na společné iniciativě zaměřené konkrétně na situaci v Gaze.

Erdoganův postoj k Hamásu způsobil rozkol se spojenci z NATO a Evropské unie, kteří důsledně podporují právo Izraele na sebeobranu.

Evropská komise vydala zprávu, ve které upozorňuje na „závažné nedostatky“ v Tureckých demokratických institucích a na „zhoršování lidských a základních práv“ v zemi.

Erdoganovo tvrzení, že Hamás není teroristická organizace, ale skupina mudžahedínů bránící svou zemi, se nelíbilo Izraelskému ministerstvu zahraničních věcí (MZV).

„Hamás je opovrženíhodná teroristická organizace horší než ISIS,“ uvedl mluvčí MZV Lior Haiat. „Ani pokus Tureckého prezidenta o obhajobu teroristické organizace a jeho podněcující slova nezmění hrůzy, které viděl celý svět.“

Stupňující se napětí mezi Ankarou a Jeruzalémem by mohlo mít dopad na nedávno obnovené diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi.

V reakci na zvýšené napětí Izrael učinil bezprecedentní krok a odvolal své diplomaty z Turecka s tím, že je třeba komplexně přehodnotit diplomatické vztahy.

Toto rozhodnutí následovalo po Erdoganových podnětných výrocích na masovém pro-Palestinském shromáždění v Istanbulu, kde oznámil, že hodlá označit Izrael za „válečného zločince“ za jeho akce v pásmu Gazy.

Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen potvrdil, že rozhodnutí odvolat diplomaty je přímou reakcí na stupňující se rétoriku Turecka.

Na Erdogana se snesla vlna kritiky kvůli výrokům na podporu Hamásu
Izraelský ministr energetiky Israel Katz odsoudil Erdoganovy výroky a prohlásil, že Turecký vůdce odhalil své skutečné záměry.

Katz, který se má stát ministrem zahraničí, obvinil Erdogana z podpory terorismu a zdůraznil, že ani symbolická gesta, jako je nošení kafíje, nezakryjí to, co Katz označil za „hanbu.“

„Muž Muslimského bratrstva podporuje terorismus Hamásu a Dáeše,“ napsal Katz na X.

Gilad Erdan, Izraelský velvyslanec při OSN, řekl armádnímu rozhlasu: „Had zůstane hadem. Erdogan se snažil vylepšit svou image, ale zůstává antisemitou.“

Účastníci shromáždění mávali Tureckými a Palestinskými vlajkami a skandovali hesla jako „Bůh je veliký.“ Shromáždění se zúčastnil také známý hudebník Jusuf Islam, dříve známý jako Cat Stevens.

Erdoganova nedávná rétorika znamená výrazný odklon od diplomatického tání, které začalo před rokem a půl a jehož snahou bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi po letech napjatých vztahů.

Izrael a Turecko sice byly regionálními spojenci, ale po incidentu s lodí Mavi Marmara v roce 2010 se jejich vztahy zhoršily, což vedlo k řadě vzájemných obvinění a diplomatické roztržce.

Odvolání Izraelských diplomatů signalizuje nové napětí v křehké diplomatické rovnováze, které má dopad na nedávné pokusy o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

Tento krok podtrhuje složitost udržování diplomatických vztahů, zejména v kontextu probíhajících geopolitických výzev na Blízkém východě.

Na pozadí těchto geopolitických manévrů mezitím probíhá konflikt v Gaze, při němž podle údajů zdravotnických úřadů vedených Hamásem přišlo od začátku války o život více než 10 000 lidí.

Situace zůstává nadále nestabilní a důsledky Erdoganovy navrhované „globální iniciativy“ jsou mezinárodním společenstvím bedlivě sledovány.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x