Když minulý měsíc ruská armáda vtrhla na Ukrajinu, zdálo se, že ti nejpovolanější lidé na světě jsou tím ohromeni, což nás ostatní příliš neuklidnilo.
„Pro mnoho předních odborníků a tvůrců politiky ve Spojených státech, Evropě a dokonce i na Ukrajině to byl šok,“ vysvětlil jeden z expertů a tvůrců politiky v Atlantic Council. „Šéfa německé rozvědky to zaskočilo natolik, že byl ještě v Kyjevě a musel být evakuován.“
To je dost zvláštní, když se nad tím zamyslíte, protože Joe Biden už několik týdnů velmi hlasitě hovořil o možné ruské invazi na Ukrajinu. Zdálo se, že jsou na ni připraveni, a přesto se ukázalo, že nikdo ve Washingtonu, včetně samotného Bidena, si opravdu nemyslel, že k ní dojde, a když k ní došlo, tak oficiální Washington dospěl k závěru, že Putin se musel zbláznit.
„Příležitostné spekulace o duševním stavu Vladimira Putina jsou stále vážnější,“ napsal National Review. Jinými slovy, existuje důvod, dobrý důvod, proč to nikdo z nás nečekal. Putinovi prostě ruply nervy. Je iracionální a nedá se předvídat. Spousta lidí to vzala za bernou minci, ale museli jste si všimnout, že jako většina vysvětlení, která ve Washingtonu slyšíte, je to sebevykrádání. Byla to spíše výmluva než analýza.
Ve skutečnosti může být Putin klidně blázen, ale dá se předpokládat, že za invazí na Ukrajinu bylo něco víc než jedna psychiatrická epizoda, a v tuto chvíli by bylo dobré vědět, co přesně to je, co se stalo a proč. Proč to Rusové udělali? Ptát se na to není vlastizrádné. Je to zásadní. Nemůžete dělat moudrá rozhodnutí o budoucnosti, aniž byste pochopili, co se právě stalo. Je to nezbytný předpoklad, ale naši představitelé to zatím odmítají. Stále lžou sami sobě. Nám ostatním vnucují cenzuru.
Nutí celou americkou populaci, aby se oháněla dětinskými hesly o dobru a zlu. Je to urážlivé, ale co je horší, není to užitečné. Takhle národy složité okamžiky, jako je tento, nepřežijí. Krize vyžaduje křišťálově čisté myšlení. Nyní je tedy ta správná chvíle ignorovat lidi, kteří se soustavně mýlí, a místo toho pozorně naslouchat lidem, kteří měli v minulosti pravdu, těm, kteří viděli, že se válka na Ukrajině blíží, a říkali to nahlas. Těmto lidem byste měli naslouchat a jedním z nich je Nigel Farage.
Farage by nikdo nenazval poskokem Vladimira Putina, právě naopak. Farage je nacionalista. Záleží mu na jeho vlastní zemi. Zasvětil jí svůj život. V jeho případě je jeho zemí Velká Británie, jejíž dlouhodobé zájmy byly ruskou invazí a reakcí Západu na ni vážně poškozeny. Totéž bohužel platí i pro naši zemi.
Spojené státy nikdy neměly tak bezohledného prezidenta, jako je Joe Biden. Budeme za to dlouho platit. Ale Nigel Farage, kdybyste se ho zeptali, mohl tohle všechno předpovědět. Ve skutečnosti to předpověděl už v roce 2014 jako vůdce britské Strany nezávislosti. Farage tehdy přednesl projev v Evropském parlamentu, který jsme bohužel viděli teprve včera. Při zpětném pohledu se jeho slova zdají být prorocká. Farage pochopil, co se stane, protože jasně viděl, co se již stalo. Přečtěte si to pozorně. Myslíme si, že budete souhlasit, že jde o analýzu, která stojí za pochopení. Zde je Nigel Farage před osmi lety o Ukrajině.
NIGEL FARAGE:
Mezi dlouhým seznamem zahraničněpolitických selhání a rozporů v posledních několika letech, mezi něž samozřejmě patří bombardování Libye, touha vyzbrojit povstalce v Sýrii, se objevila i zbytečná provokace Vladimira Putina.
Toto impérium EU, které se neustále snaží expandovat, před několika lety vyhlásilo územní nárok na Ukrajinu. Aby toho nebylo málo, někteří členové NATO samozřejmě prohlásili, že by si také přáli, aby Ukrajina vstoupila do NATO. Přímo jsme podpořili povstání na Ukrajině, které vedlo ke svržení prezidenta Janukovyče, a to samozřejmě zase vedlo k reakci Vladimira Putina a poučení z tohoto příběhu je, že když šťoucháte ruského medvěda klackem, nedivte se, když reaguje.
Abychom na to navázali, dnes s Ukrajinou nepřiměřenou rychlostí spěcháme s asociační dohodou a v době, kdy spolu mluvíme, jsou na Ukrajině vojáci NATO zapojeni do vojenských cvičení. To už jsme se pomátli na rozumu? Opravdu chceme válku s Putinem? Protože jestli ano, tak na to jdeme určitě správným způsobem.
Možná bychom si měli uvědomit, že Západ nyní čelí největšímu ohrožení a krizi našeho způsobu života za posledních 70 let. Nedávné uřezávání hlav britských a amerických rukojmích tento problém názorně ilustruje a samozřejmě se do tohoto boje zapojují i naši vlastní občané z našich zemí. Ve válce proti islámskému extremismu je Vladimir Putin, ať už si o něm jako o člověku myslíme cokoli, ve skutečnosti na naší straně.
Navrhuji, abychom dospěli. Navrhuji, abychom si uvědomili skutečnou hrozbu, které čelí všechny naše země, komunity a společnosti; abychom přestali hrát válečné hry na Ukrajině; a abychom začali připravovat plán na pomoc zemím, jako je Sýrie, Irák, Keňa a skutečně Nigérie, a pokusili se jim pomoci vypořádat se se skutečnou hrozbou, které čelíme. Nepokračujme v provokování Putina, ať už se nám líbí, nebo ne.
Tento článek byl převzat z úvodního komentáře Tuckera Carlsona v pořadu Tucker Carlson Tonight z 30. března 2022.