Blinken naléhá na Lavrova, aby propustil reportéra WSJ přistiženého při špionáži

Blinken,Lavrov

Reportér WSJ Evan Gerškovič byl zatčen poté, co ho ruská Federální bezpečnostní služba přistihla při pokusu získat informace označené ruskou vládou za tajné.

Blinken,Lavrov

Ruské ministerstvo zahraničí v neděli oznámilo, že americký ministr zahraničí Antony Blinken telefonicky jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o zadržení Evana Gerškoviče, reportéra listu Wall Street Journal, který byl 30. března zatčen na základě obvinění ze špionáže.

Lavrov údajně Blinkenovi během jejich telefonického rozhovoru sdělil, že reportér byl chycen při pokusu o získání utajovaných informací.

Když Blinken naléhal na okamžité propuštění Gerškoviče, Lavrov zdůraznil nutnost respektovat rozhodnutí ruské vlády a poznamenal, že o osudu reportéra rozhodne soud.

Evan Gerškovič byl zatčen poté, co byl přistižen ruskou Federální bezpečnostní službou při pokusu získat informace, které ruská vláda označila za tajné.

Lefortovský okresní soud v Moskvě ve čtvrtek rozhodl, že reportér bude na dva měsíce umístěn do vyšetřovací vazby.

Podle FSB Gerškovič „jednající na základě pokynů americké strany shromažďoval informace tvořící státní tajemství o činnosti jednoho z podniků ruského vojensko-průmyslového komplexu.“

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová 31. března potvrdila, že Moskva poskytne Gerškovičovi konzulární přístup v souladu s interními postupy.

Zacharovová na svém kanálu Telegram napsala, že Gerškovič se nevěnuje žádné novinářské práci.

„To, co zaměstnanec amerického listu The Wall Street Journal dělal v Jekatěrinburgu, nemá s novinařinou nic společného,“ uvedla Zacharovová.

Wall Street Journal se ohradil proti obviněním Moskvy, která tvrdí, že Gerškovič prováděl špionážní činnost, a dodal, že bude usilovat o Gerškovičovo okamžité propuštění.

Vyzvala také americkou vládu, aby přijala odvetná opatření, jako je vyhoštění ruského velvyslance a všech ruských novinářů působících v USA.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že novináři, kteří vlastní platnou akreditaci v Rusku, mohou a budou pokračovat ve své novinářské činnosti v zemi, a dodal, že jim nehrozí žádná omezení.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pedro
Host
Pedro
1 rok před

Nevěřte jim.

4f422a5bedf6b17060bf397b7fb1d550b5c86bb540a3183a47a6f8b4968493ae.png
Drak
Host
Drak
1 rok před

Doufám, že ho Lavrov poslal do zadní části, blbečka drzého.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x