Trumpův spojenec Mike Flynn útočí na ukrajinského prezidenta Zelenského: „Nebezpečný blázen“

Michael Flynn

Michael Flynn, otevřený spojenec bývalého prezidenta Donalda Trumpa, měl v sobotu ostrá slova na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Michael Flynn

Flynn dříve působil jako generálporučík americké armády, než se v prvních dnech Trumpovy administrativy ujal funkce poradce pro národní bezpečnost. Z této pozice odstoupil v souvislosti s kontroverzí ohledně jeho komunikace s ruským velvyslancem a obecně je známý svými silnými vazbami na Rusko po celou dobu své různé kariéry.

V sobotu se Flynn objevil v konzervativním, pro-QAnon webovém seriálu „The Mel K Show“, kde diskutoval o probíhajícím konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. V klipu, který na Twitteru sdílel levicový publicista Ron Filipkowski, bývalý Trumpův úředník vyslovil silnou chválu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a místopředsedovi Rady bezpečnosti Dmitriji Medveděvovi a označil je za „odvážné vůdce, kteří mají v sázce vše, co se týká ochrany jejich země.“ Flynn se rovněž vysmál Zelenskému a označil ho za „blázna, nebezpečného blázna.“

Od sobotního rána byl klip, který Filipkowski sdílel, na Twitteru zhlédnut více než 550 000krát a sdíleli ho například vedoucí reportérka deníku The New York Times Maggie Habermanová nebo autor časopisu The Atlantic Tom Nichols. Ten uvedl, že Flynnova veřejná prohlášení sice nemá cenu vyvracet vzhledem k jeho kontroverzní minulosti, nicméně jeho pokračující proputinovské postoje jsou alarmující.

„Nemá smysl vyvracet cokoli, co Flynn řekne, ale vždy je důležité informovat o tom, že tříhvězdičkový americký generál fandí ruskému režimu, který vyhrožuje použitím jaderných zbraní na Ukrajině,“ napsal Nichols na Twitteru.

V březnu, necelý měsíc po ruské invazi na Ukrajinu, napsal Flynn na svůj oficiální účet na Telegramu příspěvek, v němž tvrdil, že nezávislost Ukrajiny není pro Spojené státy důležitá.

„Chci, aby náš Bílý dům jasně a jednoduše formuloval národní bezpečnostní zájmy Spojených států vzhledem k situaci na Ukrajině,“ řekl Flynn. „To, že je Ukrajina nezávislým státem, je pro ni důstojným cílem, ale nezávislost Ukrajiny není pro Spojené státy životně důležitá. Ukrajina není členem NATO a za současného stavu věcí, kdy se NATO značně rozšířilo, máme nyní 28 dalších národů, které musíme bránit, pokud je napaden jen jeden z nich.“

Flynnovy komentáře k ruské invazi se shodují s komentáři Trumpa, který byl v průběhu let kritizován za svůj lichotivý tón, když hovořil o Putinovi a Kremlu. Během nedávného rozhovoru pro konzervativní televizní stanici Real America’s Voice Trump tvrdil, že Spojené státy a prezident Joe Biden svou „rétorikou“, která vedla k zahájení invaze koncem února, donutily Rusko, aby si ji vynutilo.

„Ve skutečnosti se mu vysmívali, když se na to podíváte doopravdy,“ řekl exprezident. „Naše země a naše takzvané vedení se Putinovi posmívalo. Říkal jsem, víte, oni ho téměř nutí, aby tam šel s tím, co říkají. Ta rétorika byla tak hloupá.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x