Rusko: Vstup Ukrajiny do NATO by znamenal zaručenou eskalaci třetí světové války

Třetí světová válka

Západní země, jako je Velká Británie a Spojené státy, sice poskytly Ukrajině vojenskou a humanitární pomoc v řádu miliard dolarů, ale i nadále se staví proti vstupu země do Severoatlantické aliance (NATO).

Třetí světová válka

Vzhledem k tomu, že se válka na Ukrajině stále stupňuje a Ukrajina nyní začíná útočit na ruské území, požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO.

Tento krok by spustil článek 5, který by vyžadoval, aby ostatní členové NATO zasáhli ve prospěch Ukrajiny, a to včetně vyslání vojáků na Ukrajinu.

Náměstek tajemníka ruské bezpečnostní rady Alexandr Venediktov dnes prohlásil, že vstup Ukrajiny do NATO by znamenal „zaručenou eskalaci třetí světové války.“

Venediktovovo prohlášení je sice alarmující, ale dále uvedl, že nevěří, že by Spojené státy v dohledné době povolily Ukrajině vstup do NATO.

Ostatní členové NATO, například Francie a Německo, se vyslovili pro zdrženlivější přístup k válce na Ukrajině a vyzvali obě strany k mírovým jednáním.

Po anexi čtyř separatistických regionů v oblasti Donbasu na východní Ukrajině minulý měsíc požádal prezident Volodymyr Zelenskyj o „urychlené“ přijetí do vojenské aliance NATO vedené USA.

Náměstek tajemníka Rady bezpečnosti Alexandr Venediktov v rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS uvedl, že žádost Ukrajiny o přistoupení není podle něj ničím jiným než „propagandistickým tahem.“

Pokud by však Ukrajina byla do západní aliance skutečně přijata, Venediktov uvedl, že „Kyjev si je dobře vědom, že takový krok by znamenal zaručenou eskalaci třetí světové války.“

„Zřejmě s tím počítají – vytvořit informační šum a znovu na sebe upozornit,“ dodal Venediktov.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x