Těžce ozbrojená ottawská policie zatkla nejméně 70 protestujících z Konvoje svobody

Aktualizace (16:15 ET): Na páteční odpolední tiskové konferenci dočasný šéf ottawské policie Steve Bell novinářům řekl, že ottawská policie zatkla nejméně 70 osob (včetně vysoce postavených organizátorů Tamary Lichové, Chrise Barbera a Pata Kinga) a odtáhla nejméně 21 vozidel.

Těžce ozbrojená ottawská policie_e

Podle Bella byl plán zásahu proti protestujícím „metodický“ a dobře promyšlený, přičemž policisté měli situaci na místě pod kontrolou. „Tuto operaci budeme provádět 24 hodin denně, dokud obyvatelé a komunita nedostanou své město zpět,“ řekl Bell.

K ottawské policii se ve snaze ukončit protesty připojili policisté z celého Ontaria a Quebecu a také RCMP.

Aktualizace (14:35 ET): V pátek ráno začala ottawská policie v centru města zatýkat účastníky protestu „Freedom Convoy.“

Objevily se znepokojivé zprávy, že někteří policisté měli v rukou zbraně vojenského typu, když se blížili k demonstraci, která trvá již tři týdny.

speciální jednotky

Uživatelé Twitteru uvádějí, že policisté (nebo možná dokonce speciální jednotky) vybavení v plné bojové výstroji s útočnými puškami vybavenými tlumiči se blížili k neozbrojeným protestujícím.

Jeden z uživatelů Twitteru hlásí, že „odstřelovači jsou na střeše“ několika budov:

Objevují se zprávy, že protestující „drží linii“, zatímco policie začíná hromadně zatýkat:

https://twitter.com/BBlues60/status/1494741377741213704?s=20&t=hqt6SH0WtPs4wSAZbuzs4Q

Policie byla spatřena v obrněných taktických vozech:

Policie byla spatřena v obrněných taktických vozech

Přivolána byla dokonce i jízdní policie.

Každý Američan, který sleduje dění v Ottawě, by měl mít velký strach, protože kanadský premiér Justin Trudeau se rozhodl nasadit něco, co vypadá jako armáda, proti neozbrojeným civilistům, kteří pouze žádají o navrácení svých svobod poté, co jim byly odebrány během COVID-19.

Mějte na paměti, že Kanadské sdružení pro občanské svobody odsoudilo Trudeaua za odvolání se na zákon o mimořádných událostech.

Trudeau teď vytváří politický stav nouze.

Aktualizace (09:43 ET): Podle agentury AP začala policie zatýkat účastníky demonstrace řidičů kamionů v centru Ottawy.

Graham Richardson z CTV News Ottawa říká, že je zde „zvýšená přítomnost policie.“

Na snímcích, které kolují po Twitteru, je vidět, jak se v době zatýkání shromažďují policejní vozy (běžně známé jako „paddy wagons“).

paddy wagons

Vláda nechce, aby svět viděl, co se děje v centru Ottawy:

Vládní kontrolní stanoviště v Ottawě:

Několik dní poté, co kanadský premiér Justin Trudeau použil zákon o mimořádných událostech k potlačení protestů po celé zemi, se kanadská policie podle agentury Reuters chystá vyklidit stovky řidičů kamionů z Ottawy.

Demonstranti „Konvoje svobody“, kteří protestují proti lékařské tyranii vlády, uspořádali tři týdny trvající protest v centru Ottawy, který Trudeaua v pondělí přiměl k tomu, aby se odvolal na zákon o mimořádných událostech a potlačil to, co označil za útok na demokracii.

Ve čtvrtek večer začala policie v centru města zatýkat protestující. Zaznamenali jsme, že byli zatčeni dva hlavní organizátoři, včetně Tamary Lichové a Chrise Barbera. Oba byli označeni za přední vůdce hnutí. Očekává se, že úřady rozpoutají vlnu zatýkání v pátek.

„Jsme rozhodně odhodláni ukončit tuto nezákonnou demonstraci. Máme plán, máme závazek, máme prostředky,“ řekl ve čtvrtek novinářům prozatímní policejní šéf Steve Bell. K potlačení budoucích protestů bude v centru města vybudováno nejméně 100 kontrolních stanovišť. Každý, kdo nebude mít legitimní důvod ke vstupu do oblasti, bude vykázán.

„Tento víkend bude vypadat úplně jinak než předchozí tři víkendy,“ dodal Bell. Mnoho řidičů kamionů v Konvoji svobody se nebude stěhovat.

„Jsem připraven sedět na zadku a dívat se, jak mě mlátí pepřovým sprejem,“ řekl agentuře AP Pat King, jeden z vůdců hnutí. „V Kanadě nejsou žádné odtahové vozy, které by se jich dotkly.“

Uprostřed rostoucího napětí před parlamentem se mnozí demonstranti stále odmítali hnout z místa a použití federálního zákona o mimořádných událostech poskytne policii nástroje k ukončení okupace.

Někteří Kanaďané jsou rozhořčeni, že jejich vláda vůbec zavedla takové pravomoci (které nebyly k vidění padesát let) vůči něčemu, co bylo popsáno jako „pokojné protesty.“ Trudeauova vláda to však vidí trochu jinak, označuje řidiče kamionů za „okrajové“ a jedná s nimi jako s takzvanými „teroristy.“

pokojné protesty

Kanadské sdružení pro občanské svobody mezitím oznámilo svůj záměr žalovat federální vládu za to, že se v reakci odvolává na zákon o mimořádných událostech, informuje CBC.

Uvidíme, zda dnešní krok k ukončení blokády hlavního města proběhne hladce. Trudeauovo použití mimořádných pravomocí již zakázalo cestování, zakázalo protesty, provedlo rozsáhlé zatýkání, zablokovalo dary a zmrazilo bankovní účty řidičů kamionů a jejich příznivců. Lidé se začínají zlobit a objevují se dokonce obavy z možného bankovního úniku.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x