Švýcarsko přestává doporučovat očkování proti COVID-19

Vakcína proti COVID-19

Švýcarské úřady přestaly doporučovat očkování proti COVID-19, a to i u osob, které jsou označeny za osoby s vysokým rizikem onemocnění COVID-19.

Vakcína proti COVID-19

Švýcarský Federální úřad pro veřejné zdraví nyní uvádí, že „na jaro/léto 2023 se nedoporučuje žádné očkování proti COVID-19.“

Lidem označeným za vysoce rizikové se také nedoporučuje očkování vakcínou proti COVID-19, uvedly úřady.

Úředníci tuto změnu přičítají počtu občanů, kteří se nechali očkovat, zotavili se z nákazy COVID-19 nebo se nechali očkovat a zároveň mají přirozenou imunitu z ochrany po zotavení.

„Téměř všichni ve Švýcarsku byli očkováni a/nebo se nakazili a uzdravili z COVID-19. Jejich imunitní systém byl tedy vystaven koronaviru. Na jaře/létě 2023 bude virus pravděpodobně cirkulovat méně. Současné varianty viru navíc způsobují spíše mírná onemocnění,“ uvedli švýcarští zdravotníci.

Údaje o séroprevalenci z poloviny roku 2022 ukazují, že více než 98 % švýcarské populace mělo protilátky proti viru COVID-19, což naznačuje, že lidé měli imunitu z předchozí infekce, očkování nebo obojího.

Varianta koronaviru Omicron viru COVID-19, která začala po světě kolovat koncem roku 2021, způsobuje méně závažné případy než její předchůdce Delta. Dostupné vakcíny proti viru COVID-19 mají proti viru Omicron a jeho subvariantám stále horší výsledky, poskytují malou nebo dokonce negativní ochranu před infekcí a rychle slábne ochrana před závažným onemocněním.

Švýcarské úřady na tuto krátkodobou ochranu kývly, neboť upozornily, že osoby označené za vysoce ohrožené COVID-19 mohou po konzultaci se svým lékařem vakcínu i přes nedostatečné doporučení dostat.

„Očkování může být v jednotlivých případech rozumné, protože zlepšuje ochranu před vznikem závažného onemocnění COVID-19 na několik měsíců,“ uvedli.

Mezi vysoce ohrožené osoby patří lidé ve věku 65 let a starší a těhotné ženy.

V případech, kdy lékař doporučí očkování, by mělo být očkování provedeno alespoň šest měsíců po posledním očkování nebo alespoň šest měsíců po poslední známé infekci COVID-19.

Vzhledem k tomu, že vakcíny již nejsou doporučovány, nejsou již hrazeny státem. Místo toho budou muset lidé za očkování zaplatit poplatek.

Lidé, u nichž nebylo zjištěno vysoké riziko onemocnění COVID-19, se také mohou nechat očkovat vakcínou COVID-19, ale budou muset zaplatit poplatek, protože dostanou vakcínu, která není doporučená, uvedly úřady. Osoby ve vysokém riziku, které dostanou očkování doporučené lékařem, platit nebudou muset, protože očkování bude hrazeno ze zdravotního pojištění.

Očkování by podle zdravotníků mohlo být znovu doporučeno na podzim roku 2023.

Švýcarsko tímto krokem následuje řadu dalších zemí, které přestaly očkování proti COVID-19 mnoha lidem doporučovat.

Například Anglie stáhla doporučení pro očkování zdravých osob mladších 50 let, zatímco Dánsko přestalo očkovat stejnou populaci v roce 2022.

Světová zdravotnická organizace v březnu uvedla, že by země měly při posilování očkování některých skupin obyvatelstva, včetně zdravých dětí, zvážit faktory, jako je nákladová efektivita, a to s ohledem na „nízkou zátěž nemocí“, která je v současné době pozorována.

„Dopad očkování zdravých dětí a dospívajících na veřejné zdraví je relativně mnohem nižší než zjištěný přínos tradičních základních dětských vakcín,“ uvedla organizace.

Některé země, včetně Spojených států, nadále doporučují základní očkovací sérii pro všechny neočkované, přestože studie zjistily, že přirozeně imunní se těší vysoké úrovni ochrany.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x