Švédský ministr zahraničí vyloučil umístění stálých základen NATO ve Švédsku

švédsko nato

Švédský ministr zahraničí prohlásil, že NATO bude ve Švédsku působit, ale země si nepřeje žádné stálé základny NATO.

Stockholm odmítá umístění základen NATO v zemi, prohlásil dnes Švédský ministr zahraničí Tobias Billstrom v rozhovoru pro Turecká média.

„Instituce NATO budou samozřejmě ve Švédsku pracovat, ale nechceme stálé základny aliance,“ zdůraznil.

Švédsko vstupuje do NATO
Švédsko se 7. března oficiálně stalo 32. členem NATO, čímž ukončilo dvě století formální neutrality a uzavřelo dva roky trýznivé diplomacie v době, kdy zuří válka na Ukrajině.

Oficiální přistoupení bylo možné poté, co Maďarský parlament týden před vstupem Švédska odhlasoval schválení žádosti Severské země o vstup do aliance NATO.

Švédský premiér Ulf Kristersson byl ve Washingtonu, kde měl ministr zahraničí Antony Blinken slavnostně převzít ratifikační dokumenty po náročné kampani na získání potřebného souhlasu všech zemí NATO.

Přistoupení „je vítězstvím dnešní svobody. Švédsko se svobodně, demokraticky, suverénně a jednotně rozhodlo vstoupit do NATO,“ řekl na slavnostním ceremoniálu ve Washingtonu spolu s Americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem.

Blinken zase označil tento krok za „strategický debakl“ pro Rusko a dodal, že „dobré věci přicházejí k těm, kteří čekají.“

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se vyjádřil, že se jedná o „historický den“, kdy Švédsko zaujalo své „právoplatné místo“ při poskytování rovnocenného hlasu v politice NATO.

Zdůraznil, že po více než 200 letech neutrality je nyní spojenec chráněn „článkem 5, který je nejvyšší zárukou svobody a bezpečnosti spojenců.“

Švédská vláda prohlásila, že uskuteční mimořádné zasedání k ratifikaci přijetí.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
1 měsíc před

Švédsko vyloučilo vojenskou základnu na pevnině, ale na blízkém ostrově ji povolilo. Oslové! Dělají ze sebe terč.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x