Studie: Užívání vitaminu D pomáhá předcházet rakovině, zejména pokud se užívá pravidelně

vitamin D

Mnoho lidí již ví o ochranných účincích vitaminu D na kosti, ale věděli jste také, že tato „sluneční živina“ chrání před rakovinou?

vitamin D

Vědci z Německého centra pro výzkum rakoviny (GCRC) o tom vypracovali novou studii, která ukazuje, že užívání vitaminu D – což může zahrnovat i pouhé chození ven a vystavování kůže přirozenému slunečnímu záření – může pomoci snížit úmrtnost na rakovinu u pacientů s diagnózou rakoviny až o 12 procent.

Jinak řečeno, pacienti s rakovinou, kterým lékaři pravděpodobně říkají, že jedinou možností je chemoterapie a ozařování, mohou vzít věci do vlastních rukou a začít si užívat více vitaminu D, což jim může zabránit v úmrtí – a případně ve spojení s agresivní protirakovinnou dietou a životním stylem nemoc zcela překonat.

Vyčerpávající analýza 14 předchozích projektů provedených v GCRC „nejvyšší vědecké kvality“, které zahrnovaly více než 105 000 účastníků, odhalila, že nedostatek vitaminu D je velmi rozšířený, a to i mezi pacienty s rakovinou, z nichž mnozí mají výrazný nedostatek této živiny podporující život a chránící zdraví.

Konkrétně v Německu trpí nedostatkem vitaminu D přibližně 15 % dospělé populace.

Jedna ze studií, kterou tým GCRC zkoumal, se týkala pacientů s kolorektálním karcinomem. Bylo zjištěno, že 59 % pacientů s kolorektálním karcinomem trpí nedostatkem vitaminu D, což je mnohem vyšší procento než u celkové populace.

Jen na základě této studie se zdá, že nedostatek vitaminu D přímo souvisí se špatným zdravotním stavem, včetně tak závažného chronického onemocnění, jako je rakovina. Kdyby tito pacienti měli optimální hladinu vitaminu D, měli by vůbec rakovinu?

Míra nedostatku vitaminu D je u pacientů s rakovinou mnohem vyšší než v běžné populaci
Vědci se sice zdrželi tvrzení, že vitamin D může chránit před vznikem rakoviny – pravděpodobně to nemohou říci, i když tomu skutečně věří, aby mohli publikovat své práce -, ale připouštějí, že nedostatek vitaminu D je mezi pacienty s rakovinou mnohem výraznější než v běžné populaci.

„Na základě současných studií užívání vitaminu D3 pravděpodobně nechrání před vznikem rakoviny, ale mohlo by snížit pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Předchozí studie týkající se úmrtnosti na rakovinu však přinesly velmi odlišné výsledky, a nás zajímalo, jaké jsou toho důvody,“ uvedl Ben Schöttker, epidemiolog z GCRC, v prohlášení pro média.

„Přehodnocením všech předchozích studií na toto téma jsme chtěli přispět k získání spolehlivých výsledků v této problematice, která je tak důležitá pro zdraví populace.“

Schöttker, který se na výzkumu podílel s pomocí svých kolegů, zjistil, že čím více vitaminu D pacient s rakovinou užívá doplňkově nebo získává z přirozeného slunečního záření, tím větší má šanci na pozitivní uzdravení a výsledek.

Pacienti s rakovinou, kteří užívali denně nízkou dávku vitaminu D v rozmezí 400 až 4 000 mezinárodních jednotek (IU) denně, měli lepší výsledky ve srovnání s těmi, kteří užívali mnohem vyšší dávky v rozmezí 60 000 až 120 000 v menších intervalech v průběhu jednoho měsíce nebo méně.

Vědci zjistili, že denní dávkování je z hlediska úmrtnosti na rakovinu mnohem lepší než méně časté dávkování.

„Toto dvanáctiprocentní snížení úmrtnosti na rakovinu jsme pozorovali po necíleném podávání vitaminu D3 osobám s nedostatkem vitaminu D i bez něj,“ uvedl Schöttker. „Můžeme tedy předpokládat, že účinek je výrazně vyšší u osob, které mají skutečně nedostatek vitaminu D.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x