Pacienti podávají žalobu na společnost AstraZeneca kvůli vakcíně proti COVID-19

AstraZeneca

Desítky pacientů a jejich rodin podávají žalobu na společnost AstraZeneca kvůli vzácnému vedlejšímu účinku její vakcíny proti Covid-19.

AstraZeneca

Právníci zaslali společnosti dopisy s předžalobním protokolem, což je první krok k podání žaloby jménem přibližně 75 žalobců. Někteří z nich přišli o své příbuzné a někteří přežili s katastrofálními zraněními v důsledku krevních sraženin.

Vakcínu si nechalo aplikovat mnoho milionů lidí, aniž by utrpěli komplikace, ale v roce 2021 potvrdila Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků možnou souvislost mezi vakcínou známou jako Vaxzevria a vzácným onemocněním zahrnujícím krevní sraženiny spolu s abnormálně nízkou hladinou krevních destiček. U osob, které podaly žalobu, byla diagnostikována trombotická trombocytopenie vyvolaná vakcínou.

Žalobci uplatňují dvojí strategii: podávají žalobu podle zákona o ochraně spotřebitele z roku 1987 a zároveň žádají o úhradu v rámci vládního programu pro úhradu škod způsobených očkováním. Tento systém byl v několika případech vyplacen, ale je omezen na 120 000 GBP na jednu žádost a žadatelé musí prokázat vážné postižení. Osoby, které podávají žalobu podle zákona o ochraně spotřebitele, musí prokázat, že vakcína nebyla tak bezpečná, jak veřejnost oprávněně očekávala.

Peter Todd, konzultantský právník ze společnosti Scott-Moncrieff & Associates, jeden ze dvou právníků, kteří se zabývají žalobami, řekl časopisu The BMJ, že mezi komplikace patří mrtvice, srdeční selhání a amputace nohou. Uvedl, že technologie použitá ve vakcíně společnosti AstraZeneca byla „riziková.“

Přestože právní nárok směřuje proti společnosti AstraZeneca, britští daňoví poplatníci budou muset zaplatit veškeré přiznané odškodnění na základě právního odškodnění, které vláda společnosti poskytla na počátku pandemie.

V odpovědi na žádost o svobodné přístup k informacím společnost NHS Business Services, která provozuje systém odškodnění za poškození vakcínou, uvedla, že do 6. března 2023 obdržela 4017 žádostí týkajících se vakcíny proti Covid-19. Z těch, které byly vyřízeny, se 622 týkalo vakcíny AstraZeneca, 348 vakcíny Pfizer a 43 vakcíny Moderna. Ze 4017 žádostí se 334 týkalo úmrtí.

Sarah Mooreová, partnerka advokátní kanceláře Hausfeld, jejíž klienti rovněž podávají žaloby, uvedla, že maximální platba 120 000 liber ze systému je „nic“ v případech, kdy osoba, která byla zraněna nebo zemřela, byla živitelem rodiny. „Mnozí z nich byli rodiče a mnozí pečovatelé,“ řekla.

Poslanci, účastníci kampaní a rodiny rovněž namítají, že rozhodování o platbách v rámci systému trvá příliš dlouho. Počet administrativních pracovníků, kteří žádosti vyřizují, byl nedávno zvýšen ze čtyř na 80.

Odškodné pro jednotlivce v soudním řízení by se mohlo pohybovat v milionech. Moore dodal: „Snažili jsme se přimět vládu, aby reformovala svůj zákonný systém. Nechtěli jsme se soudit, ale vláda nás zatlačila do kouta. Jediný způsob, jak mohou tyto rodiny získat odškodnění, je vybojovat bitvu, kterou nechtěly vést.“

Mluvčí společnosti AstraZeneca uvedl, že společnost nemůže komentovat probíhající právní záležitosti, ale dodal: „Bezpečnost pacientů je naší nejvyšší prioritou a regulační orgány mají jasné a přísné normy, které zajišťují bezpečné používání všech léků, včetně vakcín. Soucítíme s každým, kdo nahlásil zdravotní problémy.“

„Společnost AstraZeneca a regulační orgány pečlivě zaznamenávají a vyhodnocují všechna hlášení o možných nežádoucích příhodách spojených s používáním vakcíny Vaxzevria. Ze souboru důkazů z klinických studií a údajů z reálného světa vyplývá, že vakcína Vaxzevria má neustále přijatelný bezpečnostní profil a regulační orgány po celém světě konstatují, že přínosy očkování převažují nad riziky extrémně vzácných možných nežádoucích účinků.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x