Slovensku mohou být brzy zmrazeny miliardy z fondů EU

Robert Fico

Evropský parlament se staví proti reformám Slovenského trestního zákoníku a možná se brzy uchýlí k zadržování finančních prostředků EU jako formě trestu.

Slovenské ministerstvo zahraničí odmítá vměšování Evropského parlamentu do domácí politiky Slovenska, uvedl ministr zahraničí Juraj Blanár a Slovenský premiér Robert Fico varoval, že by se s jeho zemí mohlo brzy zacházet jako s Maďarskem a že by jí mohlo být pozastaveno čerpání Evropských fondů.

„Myslí si, že současnou situaci mohou změnit tím, že na nás budou jakkoli útočit. A protože se jim to doma nepodařilo, uchýlili se na Bruselský terén,“ řekl Blanár, kterého citovala Slovenská veřejnoprávní tisková agentura TASR.

Blanár a Fico reagovali na kritiku nové Slovenské vlády ze strany Evropského parlamentu, která zazněla v rezoluci na plenárním zasedání ve Štrasburku kvůli řadě reformních návrhů, které podle europoslanců vyvolávají obavy o právní stát na Slovensku.

V usnesení poslanci zpochybnili schopnost Slovenska bojovat proti korupci a chránit rozpočet EU, pokud, jak napsali, parlament země přijme navrhovanou reformu trestního zákoníku.

Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár v komentáři k usnesení Evropského parlamentu uvedl, že Slovenská opozice se nesmířila s prohrou v zářijových parlamentních volbách a nyní pokračuje ve své kampani na cizím území.

Ministr zahraničí poukázal na to, že ačkoli od roku 2020 opakovaně upozorňovali orgány EU na porušování práva a porušování zásad právního státu vůči obyvatelstvu, nikoho v Evropě to nezajímalo.

Slovenský premiér Robert Fico v reakci na rezoluci Evropského parlamentu uvedl: „Dokument sepsali Slovenští opoziční europoslanci, kteří podněcují orgány EU proti Slovensku a snaží se je přesvědčit k uvalení různých sankcí, včetně pozastavení čerpání Evropských fondů.“

„My ve vládní koalici si musíme konečně uvědomit, že naši političtí protivníci doma i v zahraničí jsou proti nám a jsou schopni v tomto politickém boji čehokoli špinavého. A musíme na to dát jasnou, tvrdou, ale demokratickou odpověď,“ citovala Fica Slovenská tisková agentura.

Novelu trestního zákoníku schválil kabinet Roberta Fica v prosinci a v současné době ji projednává Bratislavský zákonodárný sbor. Reforma, jejíž součástí je i zrušení Speciální prokuratury, která byla zřízena teprve před několika lety, vyvolala hlasité protesty liberální opozice vůči Bratislavské vládě a několik demonstrací liberálních stran proti návrhu.

Jedním z důvodů plánovaného zrušení ÚSP, který vláda uvádí, je potřeba vyjmout prokuraturu z možnosti politického ovlivňování.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x