Pro mnoho teenagerů je trávení několika hodin na telefonu procházením sociálních médií považováno za normální, někdy dokonce za nudné. Odborníci na zdraví jsou však znepokojeni, zejména kvůli rostoucí souvislosti mezi častým používáním sociálních médií, depresemi a duševním zdravím dospívajících.
Vědci začínají odhalovat alarmující souvislosti mezi používáním sociálních médií a depresemi. Podle údajů je každá další hodina strávená na stránkách sociálních médií spojena s větším množstvím depresivních příznaků.
Vzhledem k tomu, že prevalence závažných depresivních epizod mezi dospívajícími vzrostla mezi lety 2009 a 2019 z 8,1 % na 15,8 %, začali odborníci na duševní zdraví zkoumat faktory, které k této změně přispívají.
Jean M. Twengeová, profesorka psychologie na Státní univerzitě v San Diegu, vysvětlila, že existuje mnoho příčin deprese a že se často vzájemně ovlivňují.
Twengeová dodala, že někteří jedinci sice mají k depresi genetické dispozice, ale depresí se mohou stát pouze tehdy, pokud „prostředí vytvoří vhodné podmínky.“ Jedním z těchto faktorů může být bohužel i to, že trávíme příliš mnoho času na sociálních sítích.
Sociální média, konexe a izolace
Sociální média mohou vyvolat depresi tím, že dělají pravý opak toho, k čemu byla údajně vytvořena: To, že média podporují pocit společenství a pomáhají lidem udržovat přátelské vztahy.
Roger McFillin, certifikovaný odborník na behaviorální a kognitivní psychologii, varoval, že vzestup sociálních médií způsobil, že někteří mladí lidé se stali méně sociálně zdatnými a místo toho se izolují za obrazovkami, místo aby zažívali skutečný život na vlastní kůži.
Pro ilustraci, od roku 2008 se výrazně snížila účast ve sportu. Podle Národního průzkumu zdraví dětí se pouze 24 % dětí ve věku od šesti do 17 let věnuje alespoň 60 minutám pohybové aktivity denně, což je o 30 % méně než před deseti lety.
Koneckonců, děti a dospívající by se mohli cítit méně nakloněni sportu, který je často „fyzicky, psychicky a vztahově náročný“, když alternativou jsou sociální média, kde můžete mít iluzi účasti, aniž byste byli v mnoha ohledech nároční, dodal McFillin.
Výzkumy tuto nespojitost dokazují. Podle studie z roku 2023 publikované v časopise Health Psychology and Behavioral Medicine se ti, kteří používají sociální média především k udržování vztahů, „cítí osamělejší než ti, kteří je používají z jiných důvodů.“
Zpráva odhalila, že i když sociální média do jisté míry usnadňují sociální kontakt, přesto „neusnadňují typ kontaktu, který vyhledávají ti, kteří používají sociální média především z tohoto důvodu.“ To podporuje předchozí zjištění, že uživatelé Facebooku jsou často osamělejší než ti, kteří jej nepoužívají.
McFillin vysvětlil, že „k opravdovému zapojení dochází osobně“ a že nadměrné využívání sociálních médií může často udržovat pocit osamělosti, zejména proto, že se nároční uživatelé mohou stáhnout z reálného světa.
Ve studii z roku 2017 zveřejněné v časopise American Journal of Preventive Medicine vědci uvedli, že mladí dospělí, kteří nadměrně využívají sociální média, „se cítí sociálně izolovanější než jejich vrstevníci“, kteří na sociálních médiích nejsou tak aktivní.
Sociální média sice slibují spojení, ale nemohou nahradit osobní interakci. Navíc přílišné spoléhání se na sociální média může oslabit skutečné vztahy, které lidé potřebují k tomu, aby se cítili spojeni se svými blízkými.
To potvrzuje i jiná studie z roku 2023 publikovaná v časopise Brain Sciences. V rámci této studie vědci pověřili 30 dobrovolníků, aby uvedli seznam 20 svých blízkých přátel nebo příbuzných, 20 milovaných vlivných osobností nebo celebrit a 20 lidí, ke kterým necítí žádnou blízkost.
Při prohlížení jmen byla prostřednictvím EEG zaznamenávána mozková aktivita dobrovolníků. Data ukázala, že reakce mozkových vln na blízké osoby byla mnohem větší než na vlivné osoby.
Podle vědců zobrazování mozku odhalilo, že „není nad skutečného přítele.“
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.